12/02/2018 - 22:01

Άνετη νίκη και επιστροφή στην κορυφή για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε άνετα την ΑΕΛ με 3-0 στην Τούμπα και επανήλθε στην κορυφή της βαθμολογίας, αφήνοντας πίσω του την ΑΕΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με τα γκολ των Σάκχοφ (12΄), Βαρέλα (40΄), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πρίγιοβιτς στο 48ο λεπτό.

Το σκορ άνοιξε στο 12′, η ΑΕΛ δεν υπήρξε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο, ο ΠΑΟΚ έκανε ό,τι ήθελε και έφτασε σε μια ακόμη εντός έδρας νίκη, διατηρώντας το απόλυτο. Ο Δικέφαλος έκανε ό,τι ήθελε από αριστέρα, η σέντρα για το κεφάλι του Πρίγιοβιτς απέδωσε καρπούς, καθώς ο Σέρβος φορ βρήκε τον Σάκχοφ κι εκείνος έγραψε το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να απειλεί με Κάμπος και Μπίσεσβαρ και στο 40′ ο Πέλκας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βαρέλα έπιασε την κεφαλιά – ψαράκι και έγραψε το 2-0. Το παιχνίδι είχε πια τελειώσει, με τον ΠΑΟΚ πάντως να μπαίνει δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, τον Πέλκα στο 48′ να δίνει ακόμη μία ασίστ και τον Πρίγιοβιτς να εκτελεί στο τετ α τετ για το 3-0.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός φυσιολογικά έπεσε. Στο 76′ ο Μπίσεσβαρ πήγε να χαρίσει ένα πολύ όμορφο γκολ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι στο σκαφτό σουτ. Στο ίδιο λεπτό, το 76′, αστόχησε και ο Μακ. Στο 86′ αστόχησε και ο Μλαντένοβιτς για την ΑΕΛ, από πολύ καλή θέση.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (73′ Αζεβέδο), Μαουρίσιο, Σάκκχοφ, Πέλκας (78′ Κάνιας), Κάμπος (61′ Μακ), Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Γουάλας, Ζίζιτς, Γιοβάνοβιτς (46′ Μλαντένοβιτς), Γκόικοβιτς, Φατιόν, Λαγός, Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς (82′ Χούμπτσεφ), Μασούρας, Ναζλίδης (65′ Περόνε)