18/02/2018 - 21:20

Πήρε το «διπλό» με Ρόις η Ντόρτμουντ (vid)

Με τον Μάρκο Ρόις να σκοράρει μετά από εννιά μήνες, η Ντόρμτουντ επιβλήθηκε έστω και δύσκολα με 1-0 της Γκλάντμπαχ.

Η Ντόρτμουντ παρέμεινε για ακόμη ένα παιχνίδι αήττητη υπό τις οδηγίες του Πέτερ Στέγκερ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, με τη πολύ δύσκολη νίκη που πέτυχε επί της Γκλάντμπαχ με 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τους Βεστφαλούς να ανοίγουν το σκορ στο 32’ με τρομερό γκολ του Ρόις. Η Γκλάντμπαχ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο πρώτο 45λεπτο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ με τη βοήθεια του VAR. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούοχοι έκαναν τα πάντα για φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά o τρομερός Μπούρκι δεν άφησε να παραβιαστεί η εστία του. Ο Γερμανός γκολκίπερ δημιούργησε νέο ρεκόρ στη Μπουντεσλίγκα με 11 επεμβάσεις. Οι Βεστφαλοί από ένα σημείο και μετά έπαιζαν μόνο άμυνα, αλλά κατάφεραν να κρατήσουν το πολύτιμο 1-0 μέχρι το φινάλε.

Το τρίποντο αυτό κράτησε την Ντόρτμουντ στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Γκλάντμπαχ, για τέταρτη σερί φορά γνώρισε την ήττα και έμεινε στη δέκατη θέση με 31 βαθμούς.