24/02/2018 - 19:27

Σταμάτησε την Μπάγερν η Χέρτα!

Η Μπάγερν Μονάχου δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην έδρα της κόντρα στην Χέρτα και έμεινε στο 0-0. Νίκες για Στουτγκάρδη, Γκλάντμπαχ, ισόπαλο το Χόφενχαϊμ-Φράιμπουργκ.

Μετά την πεντάρα στο Μόναχο κόντρα στην Μπεσίκτας, για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ η Μπάγερν δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί των 10 νικών της στο πρωτάθλημα, καθώς έμεινε στο 0-0 με την Χέρτα.

Οι Βαυαροί είχαν την υπεροχή σε όλο το παιχνίδι, αλλά οι Βερολινέζοι κατάφεραν με την άμυνα τους να φύγουν με τον βαθμό από τη «Allianz Arena».

Η ομάδα του Χάινκες έχασε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος να σκοράρει και στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαντόφσκι έχασε την καλύτερη ευκαιρία, ενώ στις καθυστερήσεις ο Γιάρσταϊν έβγαλε το φάουλ του Ρόμπεν, για να κρατήσει το 0-0, αποτέλεσμα που η Μπάγερν είχε να φέρει στο πρωτάθλημα για 6 ολόκληρα χρόνια!

Επιτέλους νίκη για τη Γκλάντμπαχ
Η Γκλάντμπαχ έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί και πήρε μεγάλη νίκη με 1-0 στο Αννόβερο και «βλέπει» Ευρώπη. Τα «πουλάρια» είχαν δοκάρι στο 63’ με τον Χόφμαν, αλλά με τρομερό γκολ του Κράμερ στο 72’, έφυγαν με τη νίκη από τη «HDI Arena».

Ακάθεκτη η Στουτγκάρδη
Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Στουτγκάρδη, με τον Ταϊφούν Κορκούτ στον πάγκο της, καθώς νίκησε με το 1-0 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Οι Σουηβοί στάθηκαν τυχεροί στο 8', όταν η μπάλα πήγε στο δοκάρι από την προσπάθεια του Κόστας, για να σκοράρουν τελικά στο 13', όταν ο Τόμι, μετά την προσπάθεια απομάκρυνσης του Ρους, πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 1-0. Στη συνέχεια η Άιντραχτ προσπάθησε για την ισοφάριση και είχε καθοριστική ευκαιρία με τον Μάρκο Φαμπιάν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με το αποτέλεσμα όμως να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε.

Πολύτιμος βαθμός για Φράιμπουργκ

Η Φράιμπουργκ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 57’ με φάουλ του φορμαρισμένου Κράμαριστς, δεν πτοήθηκε, παρότι η Χόφενχαϊμ είχε τις καλύτερες ευκαιρίες και ισοφάρισε στο 66’ με πέναλτι του Πέτερσεν και με τον βαθμό απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη. Αντίθετα η ομάδα του Νάγκελσμαν έχασε έδαφος από την εξάδα.