27/02/2018 - 23:55

«Σόκαρε» τη Ρεάλ στο 93' η Εσπανιόλ! (vid)

Την πέμπτη της ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε η Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα της Εσπανιόλ, με τους Καταλανούς να σκοράρουν δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με τον Τζέραρντ Μορένο (1-0).

Ο Ζινεντίν Ζιντάν πραγματοποίησε αλλαγές στο βασικό σχήμα της ομάδας, αφήνοντας εκτός αποστολής για να τον ξεκουράσει, τον Κριστιάνο Ρονάλντο, με τον Μπέιλ να παίζει ως σέντερ φορ.

Κάτι τέτοιο όμως δεν του βγήκε, καθώς η Ρεάλ ηττήθηκε με 1-0 στη Βαρκελώνη από την Εσπανιόλ στις καθυστερήσεις του αγώνα, με την ομάδα του Κίκε Φλόρες να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη σε βάρος των «μερένγκες» σε όλες τις διοργανώσεις από το 2007.

Στο 7' οι Μαδριλένοι απείλησαν με την κεφαλιά του Μπέιλ μετά τη σέντρα του Χακίμι από δεξιά και στο 14' Ίσκο και Βαράν έχασαν και αυτοί ευκαιρία να σκοράρουν. Στο 26' η Εσπανιόλ απείλησε για πρώτη φορά με τον Μορένο να έρχεται τετ-α-τετ με τον Μορένο μετά από λάθος του Βαράν. Ο Ισπανός παίκτης των Καταλανών είδε στο 31' καθαρό γκολ του να ακυρώνεται λανθασμένα ως οφσάιντ, καθώς καλυπτόταν από τον Ράμο.. Η ομάδα του Ζιντάν διαμαρτυρήθηκε και αυτή στο 41' με το σουτ του Μπέιλ, το οποίο φάνηκε να βρίσκει στο χέρι του Βίκτορ Σάντσεθ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δοκάρι για την Εσπανιόλ (49') με την κεφαλιά του Ντουάρτε έπειτα από κόρνερ. Οι «μερένγκες» προσπαθούσαν με μακρινά σουτ να ανησυχήσουν τον Ντιέγο Λόπεθ, χωρίς όμως επιτυχία. Ο Ζιντάν έβαλε στο 70' τον Μπενζεμά, για να φρεσκάρει την ομάδα, με τον Μορένο να έχει κεφαλιά στο 77' που μπλόκαρε ο Νάβας, αλλά τελικά δικαιώθηκε στο 93ο λεπτό, όταν με ωραίο βολέ μέσα από την περιοχή ύστερα από σέντρα του Σέρχιο Γκαρθία έγραψε το τελικό 1-0.

Με την ήττα της Ρεάλ, η συμπολίτισσα Ατλέτικο αύξησε περισσότερο τη διαφορά της στη δεύτερη θέση και σε περίπτωση που η Βαλένθια νικήσει την Μπιλμπάο στην έδρα της, η «βασίλισσα» θα βρεθεί στην τέταρτη θέση της La Liga.