12/05/2018 - 22:18

ΠΑΟΚΑΡΑ και στην Αθήνα - Κυπελλούχος για το 2018

Με τα γκολ των Βιερίνια (64') και Πέλκα (92'), ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-0 της ΑΕΚ στον τελικό και αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για δεύτερη συνεχόμενη φορά. Επεισόδια μετά το δεύτερο γκολ του Έλληνα επιθετικού, ανάμεσα σε οπαδούς της ΑΕΚ και δυνάμεις των ΜΑΤ.

Πλην μερικών εξάρσεων και από τις δύο πλευρές, το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα δεν είχε να επιδείξει κάτι το ιδιαίτερο, με τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ να προσπαθούν να ελέγξουν τον ρυθμό.

Η πρώτη καλή φάση στην αναμέτρηση, ήρθε στο 8’ με τον Μαουρίτσιο του ΠΑΟΚ, να σουτάρει έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε εκτός της εστίας του Μπάρκα. Η απάντηση από την πλευρά της ΑΕΚ ήρθε πολύ γρήγορα (10’) με τον Λιβάγια, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε κατέληξε ψηλά άουτ.

Στη συνέχεια, ο «δικέφαλος του Βορρά» ανέβασε για λίγο την απόδοσή του, φτάνοντας μέχρι και την περιοχή της ΑΕΚ, τα σουτ του Μπίσεσβαρ όμως, δεν είχαν την ευτυχή κατάληξη, αφού ο τερματοφύλακας της ομάδας του Μανόλο Χιμένεθ «δήλωνε» πάντα «παρών».

Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ προσπάθησε να αντεπιτεθεί, στο 25’ο Μπακάκης ανέτρεψε καθαρά τον Μπίσεσβαρ, με τον Ισπανό διαιτητή Μπορμπολάν, δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε η «μηχανή του γκολ» του «δικεφάλου του Βορρά», Αλεξάντρ Πρίγιοβιτς, ωστόσο παρενέβη ο Μπάρκας διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ, κρατώντας παράλληλα το «0» στην άμυνα του

Ισορροπημένο το παιχνίδι από το 30’ και μετά, με τους «δικεφάλους» «Βορρά» και «Νότου» να κλείνουν το ημίχρονο στο 0-0, δίχως να έχουν πραγματοποιήσει τη μεγάλη φάση.

Στο δεύτερο μέρος, η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 50’ με τον Πρίγιοβιτς να εκμεταλλεύεται τη λάθος μεταβίβαση της άμυνας της ΑΕΚ και να βγαίνει μόνος του απέναντι στον Μπάρκα, όμως ο Έλληνας πορτιέρε «είπε» και πάλι όχι στον Σέρβο επιθετικό.

Στο 56’ η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει στην φάση των «ασπρόμαυρων». Ο Μπακάκης έσκαψε στο ύψος του πέναλτι για τον Μάνταλο, ο αρχηγός των «κιτρινόμαυρων» όμως δεν μπόρεσε να πιάσει όπως ήθελε την μπάλα, η οποία κατέληξε άουτ.

Στο 61’ ο Πέλκας έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν μπήκε στην μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ και σούταρε από πλάγια θέση, ωστόσο το σουτ κατέληξε ψηλά άουτ. Ότι δεν κατάφερε ο Πέλκας το έκανε ο Βιερίνια στο 64’.

Ο Πορτογάλος εξτρέμ του ΠΑΟΚ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 20 μέτρα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάρκα, ανοίγοντας το σκορ για τον «δικέφαλο του Βορρά » (1-0).

Στο 82’ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Αραούχο σούταρε έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Πασχαλάκης όμως έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ, το οποίο στη συνέχεια, πέρασε ανεκμετάλλευτο για την Ένωση.

Στο 92ο λεπτό της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ έφτασε στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος με τον Πέλκα κλειδώνοντας τη νίκη για τον «δικέφαλο του Βορρά» (2-0).

Αμέσως μετά το γκολ του ΠΑΟΚ, σημειώθηκαν επεισόδια ανάμεσα σε οπαδούς της ΑΕΚ και δυνάμεις των ΜΑΤ, ενώ εκτοξεύθηκαν καπνογόνα και αντικείμενα από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ. Ο διαιτητής της αναμέτρησης σφύριξε τη λήξη του αγώνα, με το Κύπελλο να καταλήγει σε «ασπρόμαυρα» χέρια.