19/05/2018 - 23:09

Η Μπάγερν έχασε το Κύπελλο από τον μελλοντικό προπονητή της!

Η Μπάγερν τα έχει βρει ήδη με τον Νίκο Κόβατς, αλλά ο τελευταίος δεν χαρίστηκε στην μελλοντικό του ομάδα. Η Άιντραχτ του Κροάτη κέρδισε με 3-1 τους Βαυαρούς στον τελικό Κυπέλλου και σήκωσε το 5ο της τρόπαιο και πρώτο μετά από το 1988.

Μόλις στο 8ο λεπτό η εκτέλεση φάουλ του Λεβαντόφσκι τράνταξε το δοκάρι του Χραντέτσκι αλλά στο 11’ ο Μπόατενγκ έκλεψε από τον Χάμες, έδωσε κάθετα στον Ρέμπιτς κι εκείνος με σουτ έκανε το 0-1. Στο 17’ η κεφαλιά του Μίλερ έξυσε το δοκάρι της Άιντραχτ, ενώ στο 25’ ο Λεβαντόφσκι βρέθηκε σε ιδανικό σημείο αλλά πλάσαρε άστοχα.

Οι βαυαροί μπήκαν ακόμη πιο δυνατά στην επανάληψη και σ το 53’, ο Κίμιχ έκανε από δεξιά το γύρισμα και ο Λεβαντόφσκι με πλασέ από το πέναλτι έγραψε το 1-1. Στο 61’ το μονοκόμματο σουτ του Μπόατενγκ πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 76’ ο Λεβαντόφσκι παραλίγο να σκοράρει με το γόνατο. Στο 80’ η κεφαλιά του Χούμελς σταμάτησε σο δοκάρι και στην κόντρα το πλασέ του Ρέμπιτς έξυσε το δοκάρι του Ουλράιχ, αλλά στο 83’ η Άιντραχτ έφτασε στο γκολ. Η Μπάγερν έχασε την πάλα στο κέντρο, ο ντα Κόστα έβγαλε την μπαλιά και ο Ρέμπιτς κατέβασε όμορφα και με ιδανικό τσίμπημα έκανε το 1-2. Μάλιστα το γκολ μέτρησε μετά από τη συμβολή και του VAR.

Και στο 90+4’ μετά από κόρνερ της Μπάγερν στο οποίο είχε βγει μπροστά και ο Ουλράιχ, ο Γκατσίνοβιτς έφυγε μόνος στην κόντρα και πλασάρε σε κενό τέρμα για το 1-3.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουλράιχ, Χούμελς, Αλάμπα, Ζίλε, Κίμιχ, Χάμες Ροντρίγκες, Μαρτίνεθ, Ριμπερί (87’ Βάγκνερ), Τιάγκο (64’ Τολισό), Μίλερ (70’ Κομάν), Λεβαντόφσκι

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Χραντέτσκι, Αμπραχάμ, Μπόατενγκ, Βλίεμς, Ντα Κόστα, Σαλσίδο, Ντε Γκουζμάν (74’ Ρους), Ομαρ, Χασέμπε, Ρέμπιτς (89’ Χάλερ), Βολφ (60’ Γκατσίνοβιτς)