20/06/2018 - 17:45

Με Ντιναμό Μπρεστ ο Ατρόμητος, με Χιμπέρνιαν ή Ρούναβικ ο Αστέρας Τρίπολης

Την Ντιναμό Μπρεστ θα αντιμετωπίσει ο Ατρόμητος στον β΄ προκριματικό γύρο του Europa League, όπως προέκυψε από τη σχετική κλήρωση που πραγματοποιήθηκε στη Νιόν της Ελβετίας. Οι «κυανόλευκοι» θα δώσουν το πρώτο παιχνίδι στη Λευκορωσία, στις 26 Ιουλίου, ενώ ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί στο Περιστέρι στις 2 Αυγούστου.

Το νικητή του ζευγαριού Χιμπέρνιαν (Σκωτία)-Ρούναβικ (Νησιά Φαρόε) για τον α΄ προκριματικό γύρο του Europa League θα αντιμετωπίσει ο Αστέρας Τρίπολης στον β΄ προκριματικό γύρο της διοργάνωσης. Οι Αρκάδες θα δώσουν το πρώτο παιχνίδι εκτός έδρας, στις 26 Ιουλίου, ενώ ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί στην Τρίπολη στις 2 Αυγούστου.

Τα ζευγάρια που προέκυψαν από τγην κλήρωση:

Β΄ προκριματικός γύρος Europa League - Κύριο «μονοπάτι» (26 Ιουλίου & 2 Αυγούστου)
Γκλέναβον (Βόρεια Ιρλανδία) ή Μόλντε (Νορβηγία) - Ανόρθωση (Κύπρος) ή Λάτσι (Αλβανία)
Μπάναντς (Αρμενία) ή Σαράγεβο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) - Αταλάντα (Ιταλία)
Μπιρκιρκάρα (Μάλτα) ή ΚΙ Κλακσβίκ (Νησιά Φαρόε) ή Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) - Βαντούζ (Λιχτενστάιν) ή Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία)
Ενγκορντάνι (Ανδόρα) ή Φολγκόρε (Σαν Μαρίνο) ή Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) - Αλκμάαρ (Ολλανδία)
Αμπερντίν (Σκωτία) - Μπέρνλι (Αγγλία)
Ρούνταρ Πλιέβλια (Μαυροβούνιο) ή Παρτιζάν (Σερβία) - Σεφν Ντρούιντς (Ουαλία) ή Τρακάι (Λιθουανία) ή Ίρτις (Καζακστάν)
Μπάλζαν (Μάλτα) ή Κέσλα (Αζερμπαϊτζάν) - Μιλσάμι Ορχέι (Μολδαβία) ή Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία)
Κλίφτονβιλ (Βόρεια Ιρλανδία) ή Νόρντζελαντ (Δανία) - Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) - ΑΪΚ Σόλνα (Σουηδία)
Ρούνταρ Βελένιε (Σλοβενία) ή Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο) ή Μπάλα Τάουν (Ουαλία) - FC Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
Χάποελ Χάιφα (Ισραήλ) - Λάχτι (Φινλανδία) ή Χαφναρφιόρντουρ (Ισλανδία)
Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία) ή Ντάνταλκ (Ιρλανδία) - ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)
Ζάρια Μπάλτσι (Μολδαβία) ή Γκόρνικ Ζάμπρζε (Πολωνία) - Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο) ή Τρέντσιν (Σλοβακία)
Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) ή Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) - Ραντνίτσκι Νις (Σερβία) ή Σαντ Τζουλιά (Ανδόρα) ή Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) ή Ρίγα (Λετονία) - Αντμίρα Βάκερ (Αυστρία)
Σπαρτάκ Σουμπότιτσα (Σερβία) ή Κόουλρεϊν (Βόρεια Ιρλανδία) - Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)
Λειψία (Γερμανία) - Λιεπάγια (Λετονία) ή Χάκεν (Σουηδία)
Στιάρναν (Ισλανδία) ή Νόμε Κάλιου (Εσθονία) - Κοπεγχάγη (Δανία) ή Κουόπιο (Φινλανδία)
Ούφα (Ρωσία) - Σιρόκι Μπρίγεγκ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) ή Ντομζάλε (Σλοβενία)
Σαμτρέντια (Γεωργία) ή Τόμπολ Κοστανάι (Καζακστάν) - Πιούνικ (Αρμενία) ή Βαρντάρ (ΠΓΔΜ)
Γιαγκελόνια Μπιάλιστοκ (Πολωνία) - Ρίο Άβε (Πορτογαλία)
Λίντσερ (Αυστρία) - Λίλεστρομ (Νορβηγία)
Χόνβεντ (Ουγγαρία) ή Ραμποτνίτσκι (ΠΓΔΜ) - Προγκρές Νίντερκορν (Λουξεμβούργο) ή Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)
Πετροκούμπ (Μολδαβία) ή Όσιγεκ (Κροατία) - Ρέιντζερς (Σκωτία) ή Σκούπι (ΠΓΔΜ)
B36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε) ή Σεντ Τζόσεφς (Γιβραλτάρ) ή OFK Τίτογκραντ (Μαυροβούνιο) - Μπεσίκτας (Τουρκία)
Ντουναΐσκα Στρέντα (Σλοβακία) ή Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) - Ντέρι Σίτι (Ιρλανδία) ή Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)
Βέντσπιλς (Λετονία) ή Λουφτετάρι (Αλβανία) - Μπορντό (Γαλλία)
Ζελιέζνιτσαρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) ή Νάρβα Τρανς (Εσθονία) - Στούμπρας (Λιθουανία) ή Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)
Ρασίνγκ Ουνιόν (Λουξεμβούργο) ή Βιιτόρουλ (Ρουμανία) - Φίτεσε (Ολλανδία)
Ζανκτ Γκάλεν (Ελβετία) - ?BV Βεστμάνεϊγιαρ (Ισλανδία) ή Σάρπσμποργκ (Νορβηγία)
Ντιναμό Μπρεστ (Λευκορωσία) - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
Σεβίλη (Ισπανία) - Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) ή Ουίπεστ (Ουγγαρία)
Κόνας Κουέι (Ουαλία) ή Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) - Λεχ Πόζναν (Πολωνία) ή Γκαντζάσαρ-Κάπαν (Αρμενία)
Χιμπέρνιαν (Σκωτία) ή NS? Ρούναβικ (Νησιά Φαρόε) - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
Τσιχούρα Σάτσχερε (Γεωργία) ή Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ) - Παρτιζάνι (Αλβανία) ή Μάριμπορ (Σλοβενία)
Γκενκ (Βέλγιο) - Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) ή Γιουρόπα (Γιβραλτάρ) ή Πρίστινα (Κόσοβο)
Τζουργκάρντεν (Σουηδία) - Μάριουπολ (Ουκρανία)
Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) - Ίλβες Τάμπερε (Φινλανδία) ή Σλάβια Σόφιας (Βουλγαρία)

Υπενθυμίζεται ότι χθες (19/6) πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για το «μονοπάτι» των πρωταθλητών στον β΄ προκριματικό γύρο του Europa League. Σε αυτό μετέχουν οι τρεις ομάδες που θα αποκλειστούν στον προ-προκριματικό γύρο του Champions League (σ.σ. ολοκληρώνεται στις 29 Ιουνίου) και οι 16 ομάδες που θα αποκλειστούν στον α΄ προκριματικό γύρο του Champions League (σ.σ. οι αγώνες ρεβάνς είναι προγραμματισμένοι για τις 17-18 Ιουλίου). Ύστερα από κλήρωση που έγινε, ο ηττημένος του ζευγαριού Κορκ Σίτι (Ιρλανδία)-Λέγκια Βαρσοβία (Πολωνία) για τον α΄ προκριματικό γύρο του Champions League προκρίνεται χωρίς αγώνα στο «μονοπάτι» των πρωταθλητών του γ΄ προκριματικού γύρου του Europa League. Τα ζευγάρια που προέκυψαν από αυτή την κλήρωση έχουν ως εξής:

Β΄ προκριματικός γύρος Europa League - «Μονοπάτι» πρωταθλητών (26 Ιουλίου & 2 Αυγούστου)
Σκεντίγια (ΠΓΔΜ) ή Δε Νιού Σέιντς (Ουαλία) - Φιναλίστ προ-προκριματικού γύρου Champions League
Τορπέντο Κουτάισι (Γεωργία) ή Σέριφ Τιράσπολ (Μολδαβία) - Ελσίνκι (Φινλανδία) ή Βίκινγκουρ (Νησιά Φαρόε)
Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) ή Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) - Κουκέσι (Αλβανία) ή Βαλέτα (Μάλτα)
FC Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) ή Ντρίτα (Κόσοβο) - Βαλούρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία) ή Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)
Αστάνα (Καζακστάν) ή Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο) - Αλασκέρτ (Αρμενία) ή Σέλτικ (Σκωτία)
Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) ή Βιντεότον (Ουγγαρία) - Νικητές προ-προκριματικού γύρου ή Μάλμε (Σουηδία)
Σπάρτακς Γιούρμαλα (Λετονία) ή Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) - Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο) ή Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)
Σούντουβα (Λιθουανία) ή ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) - Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) ή Χάποελ Μπέερ-Σεβά (Ισραήλ)
Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) ή Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) - Λουντογκόρετς Ράζγκραντ (Βουλγαρία) ή Κρουσέιντερς (Βόρεια Ιρλανδία)

Προκρίνεται χωρίς αγώνα: Κορκ Σίτι (Ιρλανδία) ή Λέγκια Βαρσοβία (Πολωνία)