08/10/2018 - 16:36

Ο Τσιτσιπάς «λύγισε» τον Μονφίς

Tη μεγαλύτερη νίκη του, τον τελευταίο 1.5 μήνα, πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, καθώς νίκησε τον Γκαέλ Μονφίς και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Masters της Σανγκάης.

Ο αγώνας κράτησε 2 ώρες και 23 λεπτά με τον Έλληνα πρωταθλητή να επικρατεί 7-6(4), 4-6, 6-4, παρά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, στη διάρκεια των σετ.

Τα πολλά χαμένα μπρέικ πόιντς του λίγο έλειψε να του στοιχίσουν στο εναρκτήριο κομμάτι της αναμέτρησης, και να μείνει από την αρχή πίσω στο σκορ, όμως ψύχραιμα κατάφερε να πανηγυρίσει το 1-0. Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε με μπρέικ τον αγώνα (2-0), όμως ο Μονφίς έφερε στα ίσια την αναμέτρηση λίγες στιγμές αργότερα (3-3), δείχνοντας πως θα είναι πολύ δύσκολο καρύδι σήμερα.

Στο αμέσως επόμενο γκέιμ ο Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, χάνοντας τρία συνεχόμενα μπρέικ πόιντς, κι έμεινε προς στιγμήν πίσω, με 3-4. Οι δυο αθλητές πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το τάι μπρέικ του εναρκτήριου κομματιού του ματς, αφού πρώτα, ο 20χρονος Έλληνας χρειάστηκε να σώσει τρία(!) σετ πόιντς του Μονφίς, όταν ο Γάλλος προηγήθηκε με 5-6.

Ψύχραιμος και χωρίς να αφήνει τον εκνευρισμό του να τον επηρεάσει, ο Στέφανος έσωσε αρχικά την παρτίδα, κι έχοντας καλή ψυχολογία, κέρδισε έξι(!) σερί πόντους στο τάι μπρεικ, δημιουργώντας εξαπλό σετ πόιντ. Ο Μονφίς παραλίγο να αγχώσει υπερβολικά τον Έλληνα τενίστα, απαντώντας με τέσσερις κερδισμένους πόντους, κάνοντας το 6-4, όμως ο Τσιτσιπάς στάθηκε στο ύψος του και τέλειωσε το σετ, πανηγυρίζοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι δυο αθλητές σέρβιραν καλύτερα και δεν έδωσαν ευκαιρίες για μπρέικ. Ο Μονφίς ήταν αυτός που “χτύπησε” όμως, στο 3-3, αφού έπαιξε ένα εξαιρετικό γκέιμ υποδοχής και εκμεταλλεύτηκε το δεύτερο μπρέικ πόιντ, από τα τρία συνεχόμενα που δημιούργησε, για να πάρει το προβάδισμα με 3-4. Ο Μονφίς “σφράγισε” το μπρέικ με έναν απίθανο πόντο μετά από ράλι 30 χτυπημάτων και έδειξε πως είναι αποφασισμένος να στείλει το ματς στο τρίτο και καθοριστικό σετ. Και αυτό έκανε λίγα λεπτά αργότερα, αφού κράτησε το σερβίς του όταν έπρεπε, με τον Τσιτσιπά να μην έχει τις λύσεις ώστε να μείνει μέσα στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα. Τελικά, με 4-6 ο Μονφίς ισοφάρισε εκμεταλλευόμενος το τέταρτο(!) σετ πόιντ του και έστειλε το ματς στο τρίτο σετ.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, οι δυο τενίστες ήταν ιδιαίτερα προσεκτικοί σερβίροντας, με τον Στέφανο Τσιτσιπά πάντως να φτάνει στο πρώτο του μπρέικ πόιντ στο 4-3 υπέρ του και να το εκμεταλλεύεται απόλυτα. Δείχνοντας θέληση για τη νίκη και πάθος για να περάσει μπροστά στο σκορ, ο Στέφανος προηγήθηκε με 5-3 και πήρε τις μπάλες στα χέρια του για να τελειώσει τον αγώνα. Κάπου εκεί όμως, ένα black out στο σερβίς του, μη παιρνόντας κανένα 1ο(!), τον οδήγησε σε δύσκολη θέση, με τον Μονφίς να έχει μπρέικ πόιντ για να πάρει πίσω το “σπάσιμο” του σερβίς που δέχθηκε στιγμές νωρίτερα. Και το έπραξε τελικά, μειώνοντας σε 5-4, γλιτώνοντας αρχικά την ήττα-αποκλεισμό. Όχι για πολύ όμως, αφού στο αμέσως επόμενο γκέιμ, ο Τσιτσιπάς έφτασε στο 15-40 έχοντας τα πρώτα του δυο ματς πόιντς. Ο Μονφίς με άσο έσωσε το πρώτο, όμως τα έκανε... θάλασσα λίγα δευτερόλεπτα μετά και με ένα αψυχολόγητοπ, ως είθισται για τον ίδιο, διπλό λάθος, έδωσε τη νίκη-πρόκριση στον Έλληνα πρωταθλητή!