08/12/2018 - 22:20

Με άνεση ο ΑΟ Θήρας

Στο σχεδόν κατάμεστο κλειστό ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης ο ΑΟ Θήρας χρειάστηκε 79 λεπτά για να νικήσει 3-0 σετ (25-8, 25-20, 25-23) την Θέτιδα Βούλας στην 8η αγωνιστική της Volleyleague.

Τα κορίτσια του Γκάιτς παρά την κούραση από το ευρωπαϊκό ταξίδι-πρόκριση στην Τσεχία που είχαν μεσοβδόμαδα, έβγαλαν ενέργεια με τις ακραίες Μερτέκη (14π.) και Καλανταρίδου (13π.) να βρίσκονται σε καλή μέρα. Οι γηπεδούχες είχαν αποτελεσματικό σέρβις (7-3) , ήταν καλύτερες στο μπλοκ (9-6) αλλά και στην επίθεση (40%-32%). Για την Θέτιδα μόνο η Αμερικανίδα Μίλτον Τέιλορ ήταν διψήφια με 12 πόντους. Η ομάδα των Νοτίων Προαστίων διεκδίκησε το 3ο σετ όμως στον κρίσιμο τελευταίο πόντο, στο 24-23, η Τέιλορ στην κόντρα επίθεση για την ισοφάριση κόπηκε από το μπλοκ της Εμμανουηλίδου και της Κιρ.
Ο ΑΟ Θήρας πέτυχε την έκτη του νίκη σε 7 ματς και με ένα παιχνίδι λιγότερο έχει 18 βαθμούς και βρίσκεται στην 2η θέση. Για την Θέτιδα Βούλας ήταν η 3η ήττα και με 14 βαθμούς έπεσε στην 5η θέση. Στο 2-2 του τρίτου σετ, η Αναστασία Σιρίνινα έπεσε άτσαλα μετά από δικιά της επίθεση και αποχώρησε από την αναμέτρηση πιάνοντας το γόνατό της. Η νεαρή κεντρική επισκέφθηκε το νοσοκομείο της Σαντορίνης για τις πρώτες βοήθειες και μόλις η αποστολή της Θέτιδας γυρίσει στην Αθήνα θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία.
Τα σετ: 3-0 (25-08, 25-20, 25-23)

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 35 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 3 άσσους, 25 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Φιλντ 4 (1/4 επ., 3 άσσοι), Πίλεπιτς 9 (7/20 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 14 (12/31 επ., 2 μπλοκ, 29% υπ. - 0% άριστες), Καλανταρίδου 13 (8/18 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Κιρ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 36% υπ. - 21% άριστες), Παναγιωτίδου, Ξανθοπούλου, Καραφουλίδου 1 (1/2 επ.).

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 8 (7/26 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. - 5% άριστες), Γεωργιάδου 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Μίλτον 12 (9/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αργυροπούλου 3 (2/9 επ., 1 άσσος, 41% υπ. - 19% άριστες), Δρακουλίδου 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Σιρίνινα 3 (3/4 επ.) / Ξηντάρα (λ, 22% υπ. - 11% άριστες), Χαριτωνίδη (33% υπ. - 33% άριστες), Στυλιανού, Γκουτιμένκο.