28/01/2018 - 15:30

Κατέκτησε το 20ο Grand Slam ο Βασιλιάς Φέντερερ! (vids&pics)

Tο 20ο Grand Slam της καριέρας του, μετά από έναν απίστευτο τελικό κόντρα στον Μάριν Τσίλιτς, που κρίθηκε στα πέντε σετ κατέκτησε ο Ρότζερ Φέντερερ!

Σε έναν τρομερό τελικό στο Αυστραλιανό Όπεν, ο Ρότζερ Φέντερερ ξεκίνησε ιδανικά και το 2018, μετά την περσινή πετυχημένη του χρονιά!

Ο καλύτερος τενίστας όλων των εποχών έκαμψε την αντίσταση του Μάριν Τσίλιτς με 3-2 σετ (6-2, 6-7, 6-3, 3-6, 6-1) και κατέκτησε το τρόπαιο για έκτη φορά!

Ο Φέντερερ έσπασε το δικό του ρεκόρ φτάνοντας τα 20 Grand Slam και πλέον έχει κατακτήσει τρία Major από τα 35 του χρόνια και μετά, απλά άκρως μυθικό επίτευγμα!

Με τα έξι τρόπαια στη Μελβούρνη, ισοφάρισε τους Νόβακ Τζόκοβιτς και Ρόι Εμερσον, ενώ είναι ο τένιστας με τα περισσότερα Wimbledon και US Open στην ιστορία του αθλήματος!

Ο Βασιλιάς έκανε μια εξαιρετική αρχή στο ματς σε αντίθεση με τον Μάριν Τσίλιτς που έκλεισε το πρώτο σετ με 14 αβίαστα λάθη και κατέκτησε το πρώτο σετ σε μόλις 26 λεπτά και φαινόταν πως θα έφτανε σε μια εύκολη νίκη!Ο Κροάτης όμως δεν φαινόταν διατεθειμένος να τα παρατήσει και ανέβασε αρκετά την απόδοσή του και κατέκτησε το δεύτερο σετ (1-1).Το No.6 του ταμπλό φαινόταν να έχει πάρει… φόρα, αλλά με «όπλο» το σερβίς του ο Φέντερερ κατέκτησε το τρίτο σετ (2-1)! Στο τέταρτο σετ ο Τσίλιτς με δύο σερί break στο σερβίς του Ελβετού ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε τον τελικό στο πέμπτο και τελευταίο σετ!

Ο Φέντερερ ήταν συγκλονιστικός στο πέμπτο σετ και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Τσίλιτς, φτάνοντας στο 20ο Grand Slam της τρομερής καριέρας του!

Με την κατάκτηση του Αυστραλιανού, βρίσκεται μόλις 155 βαθμούς πίσω από το Νο1 του κόσμου, που βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο Ραφαέλ Ναδάλ, ενώ ο Μαρίν Τσίλιτς από αύριο θα βρίσκεται στο No. 3 της παγκόσμιας κατάταξης!

Παράλληλα, απομακρύνθηκε και πάλι στη λίστα των περισσότερων Major από τον δεύτερο Ραφαέλ Ναδάλ με τέσσερα περισσότερα!

O Φέντερερ όπως είναι λογικό δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα δάκρυα του…

«Πρώτα απ' όλα πολλά συγχαρητήρια στον Roger και στην ομάδα του. Είναι εκπληκτικό αυτό που κάνετε, στ' αλήθεια πολλά μπράβο και εύχομαι τα καλύτερα για το 2018. Ήταν ένα εκπληκτικό ταξίδι για μένα. Έφτασα μέχρι τον τελικό και θα μπορούσα να έχω τις καλύτερες δυο εβδομάδες της ζωής μου αν κέρδιζα. Είχα μια μικρή ευκαιρία στο ξεκίνημα του 5ου σετ, αλλά ο Roger ήταν απλά πολύ καλός.

Θέλω να ευχαριστήσω την ομάδα μου, ήσασταν απίστευτοι για αυτές τις δυο εβδομάδες. Ελπίζω να βρεθώ και σε άλλους τελικούς Grand Slam στο μέλλον και να κρατήσω κάποτε αυτό το τρόπαιο στα χέρια μου. Θέλω επίσης να ευχαριστήσω όλους όσοι συνέβαλαν για να γίνει αυτό το τουρνουά, ήταν τιμή μου που έπαιξα σ' αυτόν τον τελικό και θα επιστρέφω για πολλά χρόνια ακόμα εδώ. Σας ευχαριστώ για την υποστήριξή σας, ήταν εκπληκτική», δήλωσε ο Cilic στην απονομή.

«Είμαι τόσο χαρούμενος, είναι απίστευτο! Είναι μεγάλη μέρα, περίμενα πολύ αυτόν τον τελικό. Είναι πιο εύκολο όταν είναι το μεσημέρι, κοιμάσαι, προετοιμάζεται και αγωνίζεσαι. Όταν είναι βράδυ είναι δυσκολότερο, γιατί όλη μέρα περιμένεις τον αγώνα. Είμαι χαρούμενος που τελείωσε και φυσικά το ότι νίκησα είναι κι ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα. Το παραμύθι συνεχίζεται για μας, για εμένα. Μετά την καταπληκτική χρονιά που είχα πέρσι, είναι απίθανο», είπε αρχικά ο Ελβετός μαέστρος.

«Φυσικά θέλω να συγχαρώ τον Marin, άλλο ένα σπουδαίο τουρνουά, πλέον στο Νο. 3 του κόσμου. Συνέχισε να κάνεις αυτό που κάνεις και θα πετύχεις περισσότερα! Είχαμε μια πολύ καλή περίοδο εδώ, είμαστε στην Αυστραλία από πέρσι (τέλη 2017) και είμαστε ακόμα εδώ. Θέλω να σας ευχαριστήσω, όπως είπε και ο Marin ήσασταν καταπληκτικοί, ο κόσμος της Αυστραλίας είναι καταπληκτικός», πρόσθεσε ο Φέντερερ, ο οποίος ευχαρίστησε ονομαστικά τους θρύλους του αθλήματος που βρέθηκαν και απόψε στην Rod Laver Arena, καθώς και τους εθελοντές του τουρνουά.