17/02/2018 - 16:27

Τεράστια ΑΕΚΑΡΑ, στους «8» της Ευρώπης!

Με μία απίστευτη εμφάνιση η ΑΕΚ διέλυσε την Γκέζτεπε από την Τουρκία με 32-23, υπερκαλύπτοντας την ήττα με 29-25 στη Σμύρνη και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Challenge Cup!

Οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά και με πίεση σε άμυνα και επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν με 5-2. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και πέρασαν μπροστά με 7-8. Ωστόσο με μεγάλα σουτ και τον Ραντούλοβιτς να κατεβάζει ρολά στην άμυνα, η ΑΕΚ εκτόξευσε τη διαφορά στα 5 γκολ (14-9), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 14-11.

Χωρίς να επαναπαύονται ούτε δευτερόλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» με τους 500 φίλους τους στο πλευρό τους έφτασαν τη διαφορά στα 6 γκολ (17-11) παίρνοντας σκορ πρόκρισης από το 35'. Οι Σμυρνιώτες δε μπορούσαν να αντιδράσουν, καθώς τόσο η άμυνα της ΑΕΚ, όσο και ο Ραντούλοβιτς διατηρούσαν ανέπαφη την εστία των γηπεδούχων, τη στιγμή που ο Μυλωνάς δεν... έχανε σουτ στην απέναντι πλευρά Το 18-13 έγινε γρήγορα 22-14 και όλα πήραν το δρόμο τους.

Ακόμα κι έτσι, όμως, η ΑΕΚ δεν σταμάτησε λεπτό και ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ με το τελικό 32-23 (+9) να αποτελεί και τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι!

Έτσι, η ΑΕΚ με την κορυφαία της εμφάνιση τη φετινή σεζόν προκρίθηκε στους «8» του Challenge Cup αποκλείοντας μία ομάδα με πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ (άνω του 1 εκατομμυρίου), η οποία μάλιστα στον προηγούμενο γύρο είχε αφήσει εκτός συνέχειας τον ΠΑΟΚ.

Τα πεντάλεπτα: 5-3, 7-6, 7-8, 10-8, 12-9, 14-11 (ημχ.), 17-12, 21-14, 22-1`5, 24-18, 28-20, 32-23

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 2, Γεωργιάδης, Χόγκας 7, Ζαμπούνης 3, Π. Νικολαΐδης 1, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 3, Δομπρής, Βαμβακάς, Αργυρού 8, Βραζάλιτσα 5, Μυλωνάς 3
ΓΚΕΖΤΕΠΕ (Αντνάν Οζτούρκ): Χατσίογλου 1, Εντς 1, Οζμουσούλ, Κριβτσίκοφ 1, Γάτκιν, Όρνεκ, Κέβιτς 7, Ναλμπάντογλου 3, Ντίρεκ, Βουκίσεβιτς 1, Τσάτκιν 1, Τσέλεμπι 3, Σουίρεφ 5, Γιλντίζ.

Διαιτητές: Σέκουλιτς – Γιόβαντιτς (Σερβία)

Παρατηρητής: Κογιοκάρου (Ρουμανία)

Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/2-3/3

• Επιμέλεια: Χάρης Δεληνικόλας