21/04/2018 - 21:58

Μυθική ΑΕΚΑΡΑ, ''άλωσε'' τη Μαδέιρα και πάει Τελικό!

Με μία απίστευτη εμφάνιση η ΑΕΚ ''πάτησε'' την Μαδέιρα στην Πορτογαλία με 29-21 για τον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup και βλέπει... τελικό!

Η ''Ένωση'' σε μία εβδομάδα (28/04) θα υποδεχθεί τους Πορτογάλους στο ΟΑΚΑ και ακόμα και με ήττα με 7 γκολ διαφορά θα προκριθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της σε Ευρωπαϊκό τελικό διεκδικώντας το βαρύτιμο τρόπαιο.

Η εμφάνιση των ''κιτρινόμαυρων'' στο πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσε να διδάσκεται σε σεμινάρια, καθώς οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού προκάλεσαν ασφυξία στους γηπεδούχους με την άμυνά τους. Συγκεκριμένα, η Μαδέιρα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα μόλις 6 φορές, τη στιγμή που οι παίκτες του Δικεφάλου με απίστευτη εξυπνάδα εκμεταλλεύτηκαν καθε ευκαιρία για να σκοράρουν.

Μετά το αρχικό 1-1 και 2-3, η ΑΕΚ άρχισε να ανεβάζει στροφές και με όπλο της την άμυνα, ανέβασε τη διαφορά στα 5 γκολ (2-7, 3-8). Η Μαδέιρα όσο και να προσπαθούσε, έβρισκε πάνω σε... ''τοίχο'' στην επίθεση τη στιγμή που στην άλλη πλευρά του τερέν Χόγκας, Μυλωνάς, Νικολαΐδης, Ζαμπούνης έκαναν πάρτι (4-11, 5-11, 5-12). Λίγο πριν το φινάλε, μάλιστα, ο Παναγιώτης Νικολαΐδης και ο Στάθης Ζαμπούνης με ένα και δύο γκολ αντίστοιχα εκτόξευσαν τη διαφορά στο +10, 6-16, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, οι Πορτογάλοι όπως ήταν φυσικό αντέδρασαν και μείωσαν γρήγορα στα 6 γκολ (13-19). Ο Λόκεν ''ξεκόλλησε'' επιθετικά την ''Ένωση'' (13-20), αλλά η δίλεπτη που δέχτηκε η ελληνική ομάδα σε συνδυασμό με συνεχόμενα λάθη, ''έριξαν'' τη διαφορά στα 5 γκολ (15-20).

Για περίπου 3-4 λεπτά η διαφορά κυμαινόταν στα 5 έως 6 γκολ, ωστόσο η ΑΕΚ θα μπορούσε να την αυξήσει αν ήταν λίγο πιο εύστοχη στην επίθεση. Αυτό έπραξε προς το τέλος, με τους Λόκεν, Νικολαΐδη και Χόγκας να σκοράρουν και να ανεβάζουν το δείκτη του σκορ στο 21-28, με το τελικό 21-29 να ''γράφει'' ο Πέρρος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι ούτε στη Μαδέιρα ήταν μόνοι τους οι παίκτες της ΑΕΚ, καθώς φίλοι των ''κιτρινόμαυρων'' από το Λονδίνο ταξίδεψαν ως εκεί και πανηγύρισαν μαζί τους στο φινάλε το πρώτο πολύ μεγάλο βήμα για πρόκριση στον Τελικό του Challenge Cup.

ΜΑΔΕΪΡΑ- ΑΕΚ 21-29 (6-16 ημχ.)

ΜΑΔΕΪΡΑ (Πάουλο Φιντάκγκο): Λίμα, Βιέιρα 2, Μορέιρα 6, Μαρτίνς 1, Γκόμες Ν., Σάντος Ν. 3, Σάντος Μ., Καρβάλιο, Φερντάντες, Μιράντα 1, Σεμέδο 2, Γκόμες Ζ., Καπντεβίλ, Πίντο 4, Νέκρουσετς 2.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης Χ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 4, Γεωργιάδης, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 2, Νικολαϊδης Π. 2, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 3, Δομπρής 2, Βαμβακάς, Αργυρού 1, Βραζάλιτσα 3, Μυλωνάς 8.

Διαιτητές: Μπόλιτς- Ούριχ (Αυστρία), Παρατηρητής: Καγιέ (Γαλλία)

Κόκκινη: 35:05 Τσικογιαννόπουλος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 2/4-3/4

• Επιμέλεια: Χάρης Δεληνικόλας