ΤΕΝΙΣ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέρασε στα προημιτελικά του τουρνουά του Σεβένινγκεν στην Χάγη και κυνηγάει τον πρώτο Challenger τίτλο στην καριέρα του με τη νίκη απέναντι στον Γιόζεφ Κόβαλικ με 2-0 σετ (7-5, 6-1) σε 1 ώρα και 12 λεπτά αγώνα.
Την παράσταση «έκλεψε» με την εμφάνιση της στο καθιερωμένο δείπνο προς τιμήν των νικητών του Γουίμπλεντον η Γκαρμίνιε Μουγκουρούθα.
H Μαρία Σάκκαρη επέστρεψε βρισκόμενη πίσω στο σετ και απέκλεισε στον πρώτο γύρο του χωμάτινου τουρνουά του Γκστάαντ της Ελβετίας την Μόνα Μπαρτέλ με 2-1 σετ(4-6, 6-3, 6-3).
Η Καρολίνα Πλίσκοβα είναι και επισήμως το νέο Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης των γυναικών, ενώ ο Ρότζερ Φέντερερ σκαρφάλωσε στο Νο.3 και βλέπει ακόμα πιο ψηλά!
Για ακόμη μια φορά ο Ρότζερ Φέντερερ έγραψε ιστορία κατακτώντας για 8η φορά το Γουίμπλεντον, με 3-0 σετ (6-3, 6-1, 6-4) κόντρα στον Μαρίν Τσίλιτς, ολοκληρώνοντας το τουρνουά χωρίς να χάσει σετ!
Χωρίς να βρεθεί στην καλύτερή του μέρα, ο Ρότζερ Φέντερερ κατάφερε να κερδίσει και τον Τόμας Μπέρντιχ με 3-0 σετ (7-6, 7-6, 6-4) για να προκριθεί στον τελικό του Γουίμπλεντον χωρίς να έχει χαμένο σετ!
Ο Μαρίν Τσίλιτς κέρδισε στον πρώτο χρονικά ημιτελικό τον Αμερικανό Σαμ Κουέρι με 3-1 σετ (6-7,6-4,7-6,7-5) και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του φετινού Γουίμπλεντον.
Μετά από οκτώ χρόνια επιστρέφει στον τελικό του Γουίμπλεντον η Βίνους Γουίλιαμς, η οποία στα 37 της χρόνια, νίκησε με ευκολία την Τζοάνα Κόντα με 2-0 σετ (6-4, 6-2)!
Η Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα ήταν καταιγιστική στον πρώτο ημιτελικό του Γουίμπλεντον και κατάφερε σε 1 ώρα και 4 λεπτά αγώνα να ξεπεράσει την έκπληξη του τουρνουά Μαγκνταλένα Ριμπαρίκοβα με 2-0 σετ (6-1, 6-1).
O Ρότζερ Φέντερερ πήρε «εκδίκηση» για τον περσινό του αποκλεισμό στο Γουίμπλεντον από τον Μίλος Ράονιτς κερδίζοντας εύκολα τον Καναδό με 3-0 σετ (6-4, 6-2, 7-6) παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του Γουίμπλεντον.
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς είχε έναν τραυματισμό στο δεξί του χέρι και δεν μπόρεσε να συνεχίσει το παιχνίδι, ενώ ο Τόμας Μπέρντιχ βρισκόταν μπροστά με 1-0 σετ και έτσι ο Τσέχος πήρε το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά του Γουίμπλεντον.
Τετάρτη, 12 Ιουλίου 2017 18:56

Ο Κουέρι απέκλεισε τον Μάρεϊ! (vid)

Tην καλύτερη εμφάνιση στην καριέρα του έκανε ο απίθανος Σαμ Κουέρι κερδίζοντας πανάξια τον περσινό κάτοχο του Γουίμπλεντον Άντι Μάρεϊ με 3-2 σετ (3-6, 6-4, 6-7, 6-1, 6-1) και για πρώτη φορά θα είναι σε ημιτελικό Γκραν Σλαμ!
Η Τζοάνα Κόντα έγραψε ιστορία, με τη νίκη επί της Σιμόνα Χάλεπ στα προημιτελικά του Wimbledon, αφού έγινε η πρώτη Βρετανίδα που προκρίνεται στα ημιτελικά του λονδρέζικου grand slam μετά το 1984.
H Τζοάνα Κόντα νίκησε την Σιμόνα Χάλεπ με 2-1 σετ (6-7, 7-6, 6-4) και έγραψε ιστορία αφού έγινε η πρώτη Βρετανίδα που προκρίνεται στα ημιτελικά του Γουίμπλεντον μετά το 1978!
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έκανε την καλύτερή του εμφάνιση στο φετινό Γουίμπλεντον και προκρίθηκε στον προημιτελικό της διοργάνωσης κόντρα στον Αντριάν Μαναρινό και πλέον του απομένει το «εμπόδιο» του Τόμας Μπέρντιχ για να βρεθεί και πάλι σε ημιτελικό γκραν σλαμ!
Τρίτη, 11 Ιουλίου 2017 18:19

Στα ημιτελικά η Μουγκουρούθα (vid)

H Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα εξασφάλισε το πρώτο εισιτήριο για τους ημιτελικούς του Γουίμπλεντον, μετά τη νίκη που πραγματοποίησε κόντρα στην Σβετλάνα Κουζνέτσοβα με 2-0 σετ (6-3, 6-4).
Ο Ζιλ Μιούλερ από το Λουξεμβούργο, σταμάτησε χθες την διαδρομή του Ράφα Ναδάλ στο Wimbledon, στερώντας έτσι από τον Ισπανό νικητή του Roland Garros, την κατάκτηση του τρίτου τίτλου του στο βρετανικό τουρνουά.
Δευτέρα, 10 Ιουλίου 2017 22:51

Εκτός Γουίμπλεντον ο Ναδάλ!

O Zιλς Μίλερ αξιοποίησε τον 5ο ματς πόιντ και έπειτα από 4 ώρες και 47 λεπτά κατάφερε να αποκλείσει τον Ράφα Ναδάλ και να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Γουίμπλεντον!
Ο Ρότζερ Φέντερερ πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση στο φετινό Γουίμπλεντον και κέρδισε τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 3-0 σετ (6-4, 6-2, 6-4), περνώντας στους «8»του αγαπημένου του σλαμ.
Στην μεγάλη οθόνη θα δούμε ξανά το «δίδυμο» Μπιορν Μποργκ και Τζον Μακ Ενρό, καθώς βγήκε το τρέιλερ την νέας ταινίας του σκηνοθέτη Τζέινους Μέτζ (True Detective), «Borg vs. McEnroe» και είναι έτοιμο να μας μεταφέρει τον παλμό και την ένταση του τελικού του 1980 στο Γουίμπλεντον.
Σε ένα απίστευτο παιχνίδι, η Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα παρότι έχανε με 1-0 σετ, κατάφερε να κερδίσει την Αντζελίκ Κέρμπερ με 2-1 σετ(4-6, 6-4, 6-4) και να πάρει την πρόκριση στις «8» του Γουίμπλεντον ρίχνοντας τη Γερμανίδα από το Νο. 1 της παγκόσμιας κατάταξης.
Την περασμένη εβδομάδα η Δέσποινα Παπαμιχαήλ κατέκτησε το τουρνουά του Τελ Αβίβ.
Φέντερερ, Μονφίς και Τιμ είχαν μεταξύ άλλων τα ωραιότερα χτυπήματα την έκτη μέρα του Wimbledon!
Σάββατο, 08 Ιουλίου 2017 22:56

Θεαματικά στους «16» ο Φέντερερ! (vids)

Χωρίς χαμένο σετ ολοκλήρωσε την πρώτη εβδομάδα του φετινού Γουίμπλεντον o Ρότζερ Φέντερερ, ο οποίος επιβλήθηκε του Μίσα Ζβέρεφ με 3-0 σετ(7-6, 6-4, 6-4) εξασφαλίζοντας την παρουσία του στον 4ο γύρο του βρετανικού σλαμ, για 14η φορά στα 15 τελευταία χρόνια!
Καθ΄όλα νόμιμα οδηγούσε η Βένους Ουίλιαμς, που ενεπλάκη σε τροχαίο δυστύχημα, στις 9 Ιουνίου.
Παρασκευή, 07 Ιουλίου 2017 19:20

Πάλεψε αλλά έχασε η Σάκκαρη!

H Mαρία Σάκκαρη έδωσε σπουδαία μάχη, αλλά η Τζοάνα ήταν καλύτερη και εξασφάλισε άνετα τη νίκη στον 4o γύρο του Γουίμπλεντον.
Λένε πως το μήλο κάτω από τη μηλιά θα πέσει. Και σε κάποιες περιπτώσεις, αυτό το μήλο γίνεται μια νέα μηλιά για να βγάλει με τη σειρά της το δικό της μήλο!
Πέμπτη, 06 Ιουλίου 2017 23:50

Αποκλεισμός σοκ για Πλίσκοβα!

Το No.3 της παγκόσμιας κατάταξης Καρολίνα Πλίσκοβα έμεινε εκτός Γουίμπλεντον, αφού η Σλοβάκα Μαγδαλένα Ριμπαρίκοβα έκανε την έκπληξη και νίκησε την Τσέχα με 2-1 σετ (3-6, 7-5, 6-2).
Μόλις 1 ώρα και 35 λεπτά χρειάστηκε ο Νόβακ Τζόκοβιτς για να τελειώσει τον αγώνα του με τον 22χρονο Τσέχο Άνταμ Πάβλασεκ, Νο 136 στην παγκόσμια κατάταξη.
Πέμπτη, 06 Ιουλίου 2017 19:05

Αποκλείστηκε ο Ντελ Πότρο!

Ο Λετονός Ερνέστ Γκουλμπίς έκανε την έκπληξη αποκλείοντας το Νο.32 του κόσμου Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο με 3-0 σετ(6-4, 6-4, 7-6) και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Γουίμπλεντον, όπου τον περιμένει ο Νόβακ Τζόκοβιτς.
Πέμπτη, 06 Ιουλίου 2017 18:07

Εκτός Γουίμπλεντον ο Παγδατής

Ο Μάρκος Παγδατής, ήταν κατώτερος των περιστάσεων, δεν μπόρεσε να απειλήσει καθόλου τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και ηττήθηκε με 3-0 σετ (6-3, 6-2, 6-1).
Το καλοκαίρι στο Λονδίνο περνάει υποχρεωτικά από το «All England Lawn Tennis and Croquet Club».
Πέμπτη, 06 Ιουλίου 2017 15:00

Σάκκαρη: «Πιστεύω σε μένα»

Η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε για πρώτη φορά στην καριέρα της να προκριθεί στον 3ο γύρο του φημισμένου τουρνουά τένις, Γουίμπλεντον.
Ο Ράφαελ Ναδάλ συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τις επιδόσεις του και στο Γουίμπλεντον μετά την άνετη επικράτηση στο 2ο γύρο του βρετανικού σλαμ κόντρα στον Αμερικανό Ντόναλντ Γιανγκ με 3-0 σετ (6-4, 6-2, 7-5).
Τετάρτη, 05 Ιουλίου 2017 16:36

Ο Φέντερερ ξεπέρασε τους 10.000 άσους!

Στατιστικά δεν έχουν μόνο το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ...
Ακόμη μία εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε η Μαρία Σάκκαρη, η οποία πανηγυρίζει την πρόκρισή της στον γ' γύρο του Wimbledon.
«Κυρίες και κύριοι, από τη μία πλευρά του κορτ ο Μπιορν Μποργκ, το σιωπηλό ρομπότ, ο καστανόξανθος μακρυμάλλης, ο αποκαλούμενος και «Iceman», από την άλλη ο Τζον Μάκενρο, ο εκρηκτικός χαρακτήρας, η ανερχόμενη δύναμη του παγκοσμίου τένις».
Τρίτη, 04 Ιουλίου 2017 22:46

Νέα ρεκόρ από Φέντερερ!

Παρόλο που αγωνίστηκε μόλις 43 λεπτά σήμερα, λόγω απόσυρσης του αντιπάλου του, ο Ρότζερ Φέντερερ σημείωσε δύο σπουδαία ρεκόρ.
Δευτέρα, 03 Ιουλίου 2017 21:30

Τένις: Εγκατέλειψε ο Κύργιος

Τέλειωσε πριν ακόμη... ξεκινήσει το Γουίμπλεντον για τον Νίκ Κύργιο. Ο Ελληνοαυστραλός τενίστας στάθηκε άτυχος στον πρώτο αγώνα, καθώς αισθάνθηκε έντονες ενοχλήσεις στο ισχίο και έτσι αναγκάστηκε να εγκαταλείψει.
Πολύ μεγάλη πρόκριση, ύστερα από εκπληκτική εμφάνιση, πήρε η Μαρία Σάκκαρη για το β΄ γύρο του Wimbledon, νικώντας την Τσέχα Κατερίνα Σινιάκοβα (νούμερο 39 στον κόσμο) με 2-0 (6-3, 6-4).