ΣΤΙΒΟΣ

Η Κατερίνα Στεφανίδη για μια ακόμη φορά τα τελευταία χρόνια γνώρισε την διάκριση σε μεγάλη διοργάνωση, με την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Ντόχα.
Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου 2019 00:39

Χάλκινη η Στεφανίδη

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Κατερίνα Στεφανίδη κατά την 3η ημέρα του 17ου παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου της Ντόχα, προσθέτοντας μία ακόμη διάκριση στη συλλογή της μετά το χρυσό το 2017 στο Λονδίνο.
Η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή πρότεινε την Ολυμπιονίκη του στίβου Κατερίνα Στεφανίδη ως υποψήφια για την Επιτροπή Αθλητών της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής.
Ο αθλητής του άλματος επί κοντώ, Εμμανουήλ Καραλής κατηγόρησε τον προπονητή Δημήτρη Κυτέα για ρατσιστική συμπεριφορά. Ο Εμμανουήλ Καραλής κατήγγειλε στον ΣΕΓΑΣ τον Δημήτρη Κυτέα για δεύτερη φορά αφού η πρώτη είχε γίνει πριν από δύο χρόνια. Συγκεκριμένα, τον Φεβρουάριο του 2017 η μητέρα του 19χρονου πρωταθλητή του επί κοντώ είχε υποβάλει και πάλι υπόμνημα στον ΣΕΓΑΣ καταγγέλλοντας τον 65χρονο προπονητή για ρατσιστική συμπεριφορά.
Συνέντευξη παραχώρησε ο Κώστας Μπανιώτης στην ιστοσελίδα του ΣΕΓΑΣ, με την ευκαιρία κατάκτησης του ασημένιου μεταλλίου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης.
Τα θερμά συγχαρητήριά τους στους Έλληνες αθλητές και τις Ελληνίδες αθλήτριες για τις επιτυχίες τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στη Γλασκώβη εξέφρασαν τόσο ο υφυπουργός Αθλητισμού Γιώργος Βασιλειάδης όσο και οι εισηγητές των κομμάτων με αφορμή τη συζήτηση του νέου αθλητικού νομοσχεδίου στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων της Βουλής.
Με τέσσερα μετάλλια στις αποσκευές και πολλά χαμόγελα, επέστρεψε τα ξημερώματα στην Αθήνα η αποστολή της εθνικής ομάδας στίβου, που συμμετείχε από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκώβης.
Ο Αιθίοπας δρομέας, Γιομίφ Κεγέλτσα, δημιούργησε νέο παγκόσμιο ρεκόρ στο μίλι, σε κλειστό στίβο, σε αγώνα, που διεξήχθη στη Βοστόνη.
Με ανάρτησή της στο Facebook, η Κατερίνα Στεφανίδη, τόνισε ότι η 4η θέση (4.65 μ.)στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού της Γλασκώβης, δεν ήταν αυτή που περίμενε.
Κυριακή, 03 Μαρτίου 2019 22:23

Οι θέσεις των Ελλήνων στη Γλασκώβη

Οι θέσεις των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών στο 35ο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης
Μετά το χρυσό μετάλλιο του Μίλτου Τεντόγλου στο μήκος, τα ασημένια των Κώστα Μπανιώτη στο ύψος και Βούλας Παπαχρήστου στο τριπλούν και το χάλκινο της Νικόλ Κυριακοπούλου στο επί κοντώ στο ευρωπαϊκό κλειστού της Γλασκώβης, η χώρα μας έφθασε τα 33 μετάλλια στη διοργάνωση (6 χρυσά, 15 ασημένια και 12 χάλκινα).
Η Ελλάδα πήρε ένα ακόμη μετάλλιο κατά την 3η και τελευταία ημέρα του 35ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλειστού στίβου της Γλασκώβης
Χαρούμενος, αλλά απόλυτα σεμνός, παρά τη νέα μεγάλη επιτυχία του με το χρυσό μετάλλιο στο 35ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου, εμφανίστηκε ο Μίλτος Τεντόγλου.
Κυριακή, 03 Μαρτίου 2019 14:55

«Χρυσός» ο Τεντόγλου στο μήκος

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος κατά την 3η και τελευταία ημέρα του 35ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλειστού στίβου της Γλασκώβης.
Η Βούλα Παπαχρήστου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης. Μετά από αυτή την επιτυχία η συνολική ελληνική συγκομιδή στη διοργάνωση φτάνει τα 31 μετάλλια (5 χρυσά, 15 ασημένια και 11 χάλκινα).
Σάββατο, 02 Μαρτίου 2019 21:45

Πρώτο μετάλλιο στη Γλασκώβη

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Μπανιώτης στον τελικό του ύψους κατά την 2η ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου στη Γλασκώβη.
Δύο προκρίσεις και έναν αποκλεισμό περιελάμβανε για τα ελληνικά «χρώματα» ο προκριματικός του επί κοντώ γυναικών, κατά την 2η ημέρα των αγώνων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλειστού στίβου της Γλασκώβης.
Σάββατο, 02 Μαρτίου 2019 15:07

Πρόκριση και για Δουβαλίδη

Ο Κώστας Δουβαλίδης, μετά από μια πολύ καλή κούρσα στα προκριματικά των 60μ εμπόδια, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του αγωνίσματος που θα γίνουν αύριο (Κυριακή, 13.05).
Ο Κώστας Ζήκος πραγματοποίησε εξαιρετική κούρσα στα 60μ ανδρών κατά την 2η ημέρα των αγώνων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου της Γλασκώβης και πήρε την πρόκριση για τα αποψινά ημιτελικά, ενώ δεν τα κατάφεραν οι άλλοι δύο Έλληνες που συμμετείχαν στα προκριματικά, οι Παναγιώτης Τριβυζάς και Μάκης Στεργιούλης.
Την τρίτη θέση με 4.81μ κατέλαβε η Νικόλ Κυριακοπούλου στο διεθνές μίτινγκ κλειστού στίβου του Μπέρμιγχαμ, δείχνοντας ότι θα είναι από τα φαβορί για μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκώβης (1-3/3).
Σάββατο, 16 Φεβρουαρίου 2019 21:00

Tρίτος ο Τεντόγλου στο Μπέρμιγχαμ

Νέα καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μίλτος Τεντόγλου στη σεζόν του κλειστού.
Η Κατερίνα Στεφανίδη και ο Μίλτος Τεντόγλου απέσπασαν τον τίτλο της κορυφαίας και του κορυφαίου για το 2018, σε γυναίκες και άνδρες αντίστοιχα, στην ψηφοφορία που πραγματοποιηήθηκε μέσα από το site αλλά και τα social media του ΣΕΓΑΣ.
Τον τρίτο της αγώνας στην σεζόν πραγματοποίησε η Κατερίνα Στεφανίδη στο IAAF Indoor Tour της Καρλσρούης και όπως συνέβη και στους δύο που προηγήθηκαν έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο έχοντας κάνει άλμα πάνω από τα 4.70 μέτρα.
Tην δεύτερη θέση κατέκτησε η Κατερίνα Στεφανίδη στον πρώτο αγώνα της σειράς IAAF Indoor Tour που έγινε στη Βοστώνη. Λίγες ημέρες μετά τα 4,74 μέτρα στο μίτινγκ του Ρίνο, η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης σημείωσε επίδοση 4,71 μέτρα στη Βοστώνη. Η Στεφανίδη άρχισε ξεκίνησε τις προσπάθειες της με έγκυρο άλμα στα 4,61 μέτρα, και συνέχισε δίχως πρόβλημα στο 4,71 μέτρα.
Ατυχη στάθηκε η Ελισάβετ Πεσιρίδου, η οποία τραυματίστηκε σοβαρά στη διάρκεια της σημερινής προπόνησης.
Ένας Κενυάτης, όπως ήταν αναμενόμενο άλλωστε, έφτασε πρώτος στο νήμα του τερματισμού του 36ου Αυθεντικού Μαραθώνιου δρόμου της Αθήνας, στο Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό στάδιο.
Ρεκόρ συμμετοχών, που θα αγγίξει τους 55.000 δρομείς, φέρνει την Αθήνα στο επίκεντρο του παγκόσμιου αθλητικού ενδιαφέροντος και τη μετατρέπει σε μια μεγάλη γιορτή, που χρόνο με τον χρόνο μεγαλώνει: τον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, που φέτος θα κλείσει 36 χρόνια.
Έντονες αντιδράσεις προκάλεσε η απόφαση της WADA να εντάξει, ξανά, στους κόλπους της την ρωσική υπηρεσία αντιντόπινγκ.
Με μία εκπληκτική επίδοση, ο Κέβιν Μαγέρ πήρε στα χέρια του το παγκόσμιο ρεκόρ στο δέκαθλο, αφήνοντας στην ιστορία το ρεκόρ του Αστον Ιτον
Στον Μαραθώνιο του Βερολίνου, ο Ελιούντ Κιπτσόγκε είναι ο κάτοχος του νέου παγκόσμιου ρεκόρ, καθώς τερμάτισε σε χρόνο 2:01:39.
Παρασκευή, 14 Σεπτεμβρίου 2018 20:05

Στίβος: Ολυμπιονίκης δέκα χρόνια αργότερα

Η Βρετανίδα επταθλήτρια είχε καταταγεί πέμπτη, αλλά ανέβηκε στην τρίτη θέση μετά τον αποκλεισμό της Ουκρανής Λιουντμίλα Μπλόνσκα και της Ρωσίδας Τατιάνα Τσερνόβα, λόγω ντόπινγκ μετά την επανεξέταση των δειγμάτων τους.
Χαμηλές πτήσεις από τις ιπτάμενες κυρίες του επί κοντώ στο Μπέρμινχαμ όπου ο πήχης δεν ανέβηκε πάνω από τα 4.62μ
Τα «χρυσά» παιδιά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, Κατερίνα Στεφανίδη, Νικόλ Κυριακοοπούλου και Μίλτος Τεντόγλου επανέρχονται στη δράση λίγες ημέρες μετά τις επιτυχίες τους στο Βερολίνο.
Στον τελικό των 400μ. η Μαρία Μπελιμπασάκη κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να στέλνει μήνυμα στα νέα παιδιά να μην τα παρατάνε, υπογραμμίζοντας πως τα μετάλλια και οι διακρίσεις έρχονται σιγά-σιγά
Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η χώρα μας στο 24ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου, το οποίο ολοκληρώθηκε την Κυριακή στο Βερολίνο.
Δευτέρα, 13 Αυγούστου 2018 02:43

Μετάλλιο και ο Τσιάμης

Ο... χορός των μεταλλίων για τα ελληνικά χρώματα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου συνεχίστηκε και την Κυριακή!
Φιλιππίδης, Τσιάμης και οι σκυτάλες θα ρίξουν την αυλαία από ελληνικής πλευράς στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που φιλοξενείται από την περασμένη Δευτέρα στο Βερολίνο.
Χαρούμενη αλλά και αρκετά συγκινημένη εμφανίστηκε η Μαρία Μπελιμπασάκη μετά το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου του Βερολίνου, το οποίο συνδύασε με νέο Πανελλήνιο ρεκόρ (50.45).
Ασύλληπτη κούρσα από την Μαρία Μπελιμπασάκη που γκρέμισε τα προγνωστικά και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 400 μέτρα στο ευρωπαϊκό με νέο πανελλήνιο ρεκόρ.
Σάββατο, 11 Αυγούστου 2018 13:36

«Χρυσή» και η Βούλα Παπαχρήστου

Η Βούλα Παπαχρήστου είχε μόνο δύο έγκυρα άλματα στον τελικό του τριπλούν, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου.