Την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου θα πραγματοποιηθεί η μεγάλη γιορτή της ιστιοπλοίας με την ονομσία «Η Βραδιά των Πρώτων».
Την ενδέκατη θέση κατέλαβε η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό τουρνουά Καράτε της Σόφιας.
Σάββατο, 18 Φεβρουαρίου 2017 21:16

Νίκη για τη Στεφανίδη και στο Μπέρμιγχαμ

Άλλη μία καλή εμφάνιση και νίκη για την Κατερίνα Στεφανίδη αυτή τη φορά στο μίτινγκ του Μπέρμιγχαμ.
Εκπληκτικός αγώνας έγινε στη σφαιροβολία ανδρών, όπου νικητής αναδείχθηκε ο Μιχάλης Σταματόγιαννης με 20.22μ, επίδοση που του δίνει το δικαίωμα συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου του Βελιγραδίου.
Ομοσπονδιακός δικαστής στις ΗΠΑ «άναψε το πράσινο φως» ώστε να οδηγηθεί σε δίκη η αγωγή της αμερικανικής κυβέρνησης ενάντια στον παλαίμαχο αστέρα της ποδηλασίας Λανς Άρμστρονγκ, μέσω της οποίας το δημόσιο ζητά ως αποζημίωση 100 εκατ. δολ., ύστερα από την αποκάλυψη πως η σπουδαία καριέρα του Άρμστρονγκ βασιζόταν στη χρήση απαγορευμένων ουσιών.
Στο Παγκόσμιο Κύπελλο ποδηλασίας πίστας του Λος Άντζελες που θα πραγματοποιηθεί το επόμενο Σαββατοκύριακο, θα συμμετέχει ο Χρήστος Βολικάκης.
Δευτέρα, 13 Φεβρουαρίου 2017 18:49

«Χρυσή» η Καραχάλιου στα Κανάρια νησιά

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το 2017 για την Βασιλεία Καραχάλιου.
Τρίτη, 07 Φεβρουαρίου 2017 03:23

Πρόκριση στο Παγκόσμιο ο Κορακάκης

Στα χνάρια της αδελφής του, Άννας φαίνεται να βαδίζει ο Διονύσης Κορακάκης, ο οποίος με επίδοση 574/600 και τις δύο ημέρες αναδείχθηκε νικητής, εξασφαλίζοντας παράλληλα την πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα νέων, τον ερχόμενο Ιούνιο, στη Γερμανία.
Δευτέρα, 06 Φεβρουαρίου 2017 10:45

Σούπερ... Patriots!

Οι New England Patriots νίκησαν στην παράταση με επική ανατροπή με 34-28 τους Atlanta Falcons και κατέκτησαν στο Χιούστον, τον πέμπτο τίτλο στην ιστορία τους, μετά τον πιο συγκλονιστικό τελικό στην ιστορία των Super Bowls.
Το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα πίστας τους Λος Άντζελες, τόσο για τα 200μ. σπριντ όσο και στα 3χλμ. ατομικό πουρσουίτ κατηγορίας Β πήραν οι Ελένη Καλαντζή/Ηρώ Μηλάκη (πιλότος) κατά τη διάρκεια του πανελλήνιου πρωταθλήματος που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.
Σε ρυθμούς Σούπερ Μπόουλ (τελικός πρωταθλήματος αμερικανικού φούτμπολ NFL) κινούνται αυτές τις ημέρες οι ΗΠΑ, με τις προβλέψεις να θέλουν το ποσό των 4,7 δισ. δολαρίων να ποντάρεται στην έκβαση του μεγάλου αγώνα.
Κλιμακώνει την ένταση που έχει δημιουργηθεί από τη στιγμή που ο Ντόναλντ Τραμπ ανέλαβε την προεδρία των ΗΠΑ, το Ιράν, με το υπουργείο Εξωτερικών να αποφασίζει να μη συμμετάσχει η ομάδα ελεύθερης πάλης των ΗΠΑ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στη χώρα.
Παρασκευή, 03 Φεβρουαρίου 2017 19:10

Εντυπωσιακός ο Χρήστου, 53.38 στα 100μ. ύπτιο

Η εξαιρετική εμφάνιση του Απόστολου Χρήστου στα 100μ. ύπτιο ξεχώρισε κατά την 1η ημέρα των χειμερινών αγώνων κολύμβησης, που διεξάγονται στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ.
Αφιέρωμα στον Λευτέρη Πετρούνια έχει το τελευταίο τεύχος του επίσημου περιοδικού της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Γυμναστικής (FIG).
Με μία αναβολική ουσία (τουριναμπόλ) που στα χρόνια ύπαρξης της Λαικής Δημοκρατίας της Γερμανίας αποτελούσε τη κύρια απαγορευμένη ουσία στον αθλητισμό της λεγόμενης και Ανατολικής Γερμανίας χωρίς ωστόσο να ανιχνεύεται στους ελέγχους ντόπινγκ βρέθηκαν ντοπέ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου μια Ρωσίδα δισκοβόλος και ένας Τούρκος πυγμάχος.
Πέμπτη, 02 Φεβρουαρίου 2017 03:43

Οι υποψήφιοι κορυφαίοι αθλητές της LEN

Τις επιλογές της για τους κορυφαίους του 2016 στον ευρωπαϊκό υγρό στίβο απέστειλε στη LEN η ΚΟΕ την Τετάρτη.
Τετάρτη, 01 Φεβρουαρίου 2017 20:17

Αποκλείστηκε ο Σκαρβέλης

Εκτός του τελικού της σφαιροβολίας έμεινε ο Νίκος Σκαρβέλης
Τετάρτη, 01 Φεβρουαρίου 2017 04:00

«Στόχος η εξάδα στο Ευρωπαϊκό Top-16»

Έτοιμος για το Ευρωπαϊκό Top-16 είναι ο Παναγιώτης Γκιώνης. Ο Έλληνας πρωταθλητής θα αναχωρήσει την Πέμπτη για την Γαλλία και σε ακόμη μία διοργάνωση έχει θέσει υψηλούς στόχους.
Ο Υφυπουργός Αθλητισμού, Γιώργος Βασιλειάδης, συνεχάρη τους Έλληνες ιστιοπλόους για τις επιτυχίες στο «2017 ΙSAF Sailing World Cup», που διεξήχθη στο Μαϊάμι των ΗΠΑ.
Κυριακή, 29 Ιανουαρίου 2017 23:21

Χρυσό στο Μαϊάμι η Βασιλεία Καραχάλιου

Η ελληνική ιστιοπλοΐα σήκωσε ξανά την σημαία της Ελλάδας ψηλά. Στο Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξάγεται στο Μαϊάμι, η Βασιλεία Καραχάλιου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα laser radial με 28 βαθμούς ποινής.
Το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξάγεται στο Μαϊάμι κατέκτησαν οι Πάυλος Καγιαλής και Παναγιώτης Μάντης στα 470. Στη Medal race τερμάτισαν 7οι με αποτέλεσμα να υποχωρήσουν μία θέση σε σχέση με την 10η διαδρομή όπου βρισκόντουσαν στην 2η θέση.
Νέο πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων σημείωσε ο Οδυσσέας Μουζενίδης σε ημερίδα της Θεσσαλονίκης.
Η απώλεια ενός εκ των 9 χρυσών μεταλλίων που έχει κατακτήσει σε Ολυμπιακούς Αγώνες (Πεκίνο 2008) χαρακτηρίστηκε ως «εξαιρετικά δύσκολη» από τον Γιουσέιν Μπολτ.
Παρασκευή, 27 Ιανουαρίου 2017 16:04

Στην Ρουέν ο Φιλιππίδης, κόντρα σε Λαβιλενί

Τον τρίτο αγώνα του στη νέα χρονιά θα δώσει αύριο )28/1) στην πόλη Ρουέν της Γαλλίας ο Κώστας Φιλιππίδης, με στόχο να βελτιώσει την εφετινή του επίδοση. Στους δύο πρώτους αγώνες ο αθλητής του Δημήτρη Κυτέα, υπέρεβη τα 5.73μ στην Ορλεάνη της Γαλλίας (πρώτος) και το 5.68μ στο Κότμπους της Γερμανίας (3ος).
Η Ελληνική Ομοσπονδία Αθλητισμού Κωφών, συμπεριέλαβε τον Μπάμπη Χριστόγλου ως μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής της Ελληνικής απόστολής για τους Ολυμπιακούς Αγώνες Κωφών που θα διεξαχθούν 18-30 Ιουλίου στη Σαμψούντα της Τουρκίας.
Αλλαγή ηγεσίας στην ομοσπονδία άρσης βαρών. Ο Κώστας Κόρλος είναι ο νέος πρόεδρος παίρνοντας τα ηνία από τον Δημήτρη Βαλασιάδη.
Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής σκαρφάλωσαν στην 1η θέση της γενικής κατάταξης, του πρώτου Παγκοσμίου Κυπέλλου της χρονιάς που διεξάγεται στο Μαϊάμι.
Με... φόρα από το καλοκαίρι και τους Ολυμπιακούς Αγώνες, η Αννα Κορακάκη κατέκτησε νέο χρυσό μετάλλιο!
Πέμπτη, 26 Ιανουαρίου 2017 18:41

Ο Κάρτερ κατέθεσε έφεση στο CAS

Ο Νέστα Κάρτερ προσέφυγε στο διεθνές αθλητικό δικαστήριο (CAS) και κατέθεσε έφεση κατά της απόφασης για την αφαίρεση του χρυσού μεταλλίου του στους Ολυμπιακούς αγώνες του Πεκίνου το 2008.
Τον δεύτερο αγώνα του στη σεζόν πραγματοποίησε ο Κώστας Φιλιππίδης, ο οποίος συμμετείχε στο μίτινγκ του Κότμπους. Ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ ξεπέρασε τα 5,68 μ., κατέλαβε την τρίτη θέση και έδωσε συνέχεια στην καλή εμφάνιση της Ορλεάνης.
Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2017 23:53

Αφαίρεσαν μετάλλιο από τον Μπόλτ!

Ο Γιουσέιν Μπολτ έχασε ένα από τα χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια της συλλογής του, καθώς η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή ανακοίνωσε την ακύρωση της ομάδας της Τζαμάικα που κατέκτησε την πρώτη θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ100 μέτρων των ανδρών.
Με μία εκπληκτική εμφάνιση, η Εθνική πινγκ πονγκ νίκησε την Αγγλία με 3-0 σετ στην Αθήνα και προκρίθηκε πανηγυρικά στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ως πρώτη του γκρουπ της.
Ο Ντμίτρο Γκραμπόβσκι, ο οποίος είχε αναδειχθεί παγκόσμιος πρωταθλητής κάτω των 23 ετών, έφυγε από τα ζωή στα 31 του χρόνια από ανακοπή καρδιάς.
Tον πρώτο αγώνα μετά τους Ολυμπιακούς του Ρίο Ντε Τζανέιρο θα δώσουν οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής.