02/02/2019 - 21:41

«Φρέναρε» την Μπαρτσελόνα η Βαλένθια (VIDEO)

Η Βαλένθια απέσπασε ισοπαλία 2-2 από την Μπαρτσελόνα, έβαλε τέλος στο σερί των 8 νικών των Καταλανών κι έδωσε την ευκαιρία στην Ατλέτικο να πλησιάσει στο τρίποντο από την κορυφή.

Το ματς ξεκίνησε εντυπωσιακά και στο 3ο μόλις λεπτό ο Παρέχο έκανε από κοντά το σουτ αλλά ο Τερ Στέγκεν έσωσε και στην επαναφορά ο Τσερίσεβ σημάδεψε το δοκάρι ενώ στο 5’ το σουτ του Κουτίνιο πέρασε λίγο έξω. Στο 15’ ο Σουάρες σέντραρε από αριστερά, η μπάλα βρήκε στον Γκάμπριελ και ο Νέτο έδιωξε με απίθανη προσπάθεια ενώ στο 17’ είπε όχι και σε σουτ του Σέρχι Ρομπέρτο. Όμως στο 24ο λεπτό ο Ροδρίγο έφυγε στην κόντρα, έκανε μαγική κούρσα, πέρασε κάθετα στον Γκαμεϊρό που σούταρε με τη μία κι έκανε το 0-1. Στο 26’ ο Νέτο είπε όχι σε σουτ του Κουτίνιο και στο 32’ η Βαλένθια κέρδισε πέναλτι και ο Παρέχο έγραψε το 0-2 από τα 11 μέτρα. Το ματς είχε πάρει φωτιά και στο 39’ ήταν η σειρά των Καταλανών να κερδίσουν πέναλτι και ο Μέσι μείωσε σε 1-2. Στο 43ο λεπτό το σουτ του Σέρχι Ρομπέρτο τράνταξε το δοκάρι των «νυχτερίδων» και στην επαναφορά ο Μέσι έκανε νέο σουτ με τον Νέτο να σώζει. Στο 45ο λεπτό ο Ράκιτιτς σήκωσε όμορφα για τον Μέσι που από κοντά πλάσαρε άστοχα.

Στο 46’ ο Νέτο πραγματοποίησε φοβερή επέμβαση μετά από σουτ του Μέσι, ενώ στο 50’ ο Κουτίνιο αστόχησε από καλό σημείο. Στο 53’ ο Νέτο σταμάτησε και το σουτ του Αλενιά, ενώ στο 54’ ο Σέρχι Ρομπέρτο σέντραρε από δεξιά, ο μπάλα κόντραρε στον Λάτο και σταμάτησε στο δοκάρι της Βαλένθια. Στο 60’ ο Ροδρίγο μπήκε στην περιοχή από δεξιά με όμορφη προσπάθεια και πλάσαρε αλλά ο Τερ Στέγκεν τον πρόλαβε, ενώ στο 63’ ο Τσερίσεβ σέντραρε από αριστερά αλλά ο Ροδρίγο αστόχησε με κοντινή προβολή.

Και στην κόντρα, ο Μέσι με φοβερό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-2.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Βερμάελεν, Πικέ, Σέρχι Ρομπέρτο, Ράκιτιτς, Σεμέδο (46’ Άλμπα), Κουτίνιο (84’ Μάλκομ), Βιδάλ, Αλενιά (66’ Αρτούρ), Μέσι, Σουάρες

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Γκαράι, Γκάμπριελ, Πιτσίνι Βας, Λάτο, Παρέχο, Κοκλέν (72’ Κοντογκμπιά), Τσερίσεβ, Γκαμεϊρό (41’ Τόρες), Ροδρίγο (79’ Μίνα)

Η Σοσιεδάδ αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της χώρας των Βάσκων, αφού για την 22η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος επικράτησε 2-1 της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Σκόρερ της νικήτριας ήταν οι Ογιαρθάμπαλ (16΄) και Χοσέ (45΄), ενώ για τους ηττημένους μείωσε ο Γκαρθία (82΄). Σε άλλο ματς της 22ης ημέρας η Λεβάντε αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Χετάφε.