28/05/2017 - 23:06

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ: Η κριτική των παικτών

Η κριτική των παικτών του ντέρμπι ΑΕΚ - ΠΑΟΚ, στο οποίο η "Ενωση" νίκησε δια πυρός και σιδήρου με 1-0 τον "Δικέφαλο του Βορρά".

ΑΕΚ

Ανέστης
Πραγματικός θεατής στο παιχνίδι. Δεν χρειάστηκε να παρέμβει σε κανένα σημείο του αγώνα και ηταν πάντα γρήγορος και σταθερός στις εξόδους του.

Μπακάκης
Ανασταλτικα ήταν πολύ καλός και δεν άφησε τον Μπίσεσβαρ να κάνει το παιχνίδι που ξέρει. Επιθετικά είχε όρεξη και πολλές προωθήσεις με τις περισσότερες όμως να μην βρίσκουν στόχο. Συνολικά είχε μια θετική εμφανιση και έδειξε πως μπορεί να διεκδικήσει θέση βασικού αν προσθέσει ουσία στα πολλά τρεξίματά του.

Κολοβέτσιος
Πολύ μεστή εμφανιση. Αντιμετώπισε εξαιρετικά τον Πριγιοβιτς, εξαφανίζοντάς τον ουσιαστικά από το γήπεδο και ειναι μια από τις αιτίες που η Ένωση δεν αντιμετώπισε
κανένα πρόβλημα ανασταλτικά.

Τσιγκρίνσκι
Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Ουκρανό που κέρδισε όλες τις μονομαχίες που έδωσε με τον Πρίγιοβιτς ενώ ήταν σταθερός όπως συνηθίζει και με τη μπάλα στα πόδια. Είναι φανερό πως η ηρεμία και η εμπειρία του βελτίωνουν και τον αντίστοιχο παρτενέρ του είτε αυτός λέγεται Βράνιες είτε Κολοβέτσιος.

Σιμόες
«Μηχανάκι» στο κέντρο, κατάπιε πολλά χιλιόμετρα, "κατέστρεψε" ολόκληρωτικα κάθε προσπάθεια του ΠΑΟΚ για οργανωμένο παιχνίδι και τον ανάγκασε να παίξει με βαθιές μπαλιές προς τον Πριγιοβιτς. Αν μπορούσε να βοηθήσει και επιθετικα θα ήταν άριστος, αλλά αν μπορούσε να βοηθησει και επιθετικά δεν θα αγωνιζόταν στη χώρα μας.

Γαλανόπουλος
Πολύ καλός ανασταλτικα καθάρισε όλες τις φάσεις στον χώρο του. Δεδομένης όμως της πίεσης που δέχθηκε ο Μάνταλος κυρίως στο πρώτο μέρος ίσως μπορούσε να κουβαλήσει περισσότερο τη μπάλα και να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά κάτι που προσπάθησε μεν, με πολύ δισταγμό και άγχος δε.

Μάνταλος
Έφαγε πολύ ξύλο από τους κεντρώους του ΠΑΟΚ και δεν κατάφερε να βρει χώρο να δημιουργήσει. Εκνευρίστηκε αρκετά γρήγορα, είδε για έναν ακόμη αγώνα την κίτρινη κάρτα και δεν πρόσφερε σε καμία περίπτωση αυτά που περίμενε ο προπονητής του στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο μέρος η απόδοσή του ανέβηκε, βρήκε περισσότερους χώρους ενώ απείλησε και με δύο πολύ όμορφα σουτ έξω από την περιοχή.  Είναι πάντως ο μόνος παίχτης της ΑΕΚ που κοιτάει μονίμως να παίξει κάθετα και η απουσία του ήταν εξώφθαλμη στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο.

Χριστοδουλόπουλος
Ο καλύτερος του γηπέδου πάρα το χαμένο πέναλτι, ήταν εκείνος άλλωστε που το κέρδισε. Ήταν πολύ ενεργητικός, κάθε επιθετική προσπάθεια της ΑΕΚ περνουσε από τα πόδια του και ταλαιπώρησε πολύ τον Ματος που τον είχε στην πλευρά του στο πρώτο ημίχρονο. Στο 35' ο Χιμένεθ τον άλλαξε πλευρά όπου συνέχισε να ταλαιπωρεί την άμυνα του ΠΑΟΚ. Από δική του ενέργεια και πάσα ξεκινά άλλωστε και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Μπακασέτας
Πέτυχε το γκολ που έκρινε το παιχνίδι και αυτό σίγουρα τον καθιστά ως έναν από τους πολυτιμότερους. Η εικόνα του πάντως δεν ήταν η ιδανική και ο Λέοβατς αρχικά, με τον Ματος στη συνέχεια, τον... τιμωρούσαν συνεχώς για την απάθεια με την οποία μπαίνει στις φάσεις. Έχει σπατάλησει τεράστια ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο με την χαμένη κεφαλια προς κενής εστίας ενώ είχε και πολύ άσχημα στημένα. Στο δεύτερο ημίχρονο πάντως η απόδοση του ανέβηκε αισθητά και τελικά ψηφίστηκε ως ο MVP της αναμέτρησης.

Αραούχο
Έχει διάθεση αλλά οι αντίπαλες ομάδες πλέον τον διαβάζουν σωστά. Η μπάλα δεν φτάνει στα πόδια του ούτε καν αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή χωρίς να υπάρχει κάποιος παίχτης καρφωμένος πάνω του. Τον ρολο αυτό ανέλαβε και εκτέλεσε στην εντέλεια ο Μαλεζας που ήταν εξαιρετικός. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε και αυτός την απόδοσή του και γνώρισε την αποθέωση του κόσμου όταν αντικαταστάθηκε στο 87'.

Ντίντακ
Εξαιρετικός ανασταλτικα. Περιόρισε σε πολύ μεγάλο βαθμό και τον Τζάλμα Κάμπος μέχρι που αποχώρησε τραυματίας αλλά και τον Ενρίκε στη συνέχεια του παιχνιδιού. Επιθετικα δεν προωθήθηκε πολύ αλλά συνολικά είχε θετική παρουσία στο παιχνίδι.

Αλλαγές:
Γιόχανσον: Πέρασε στο 63΄ στη θέση του Χριστοδουλόπουλου προκειμένου η ΑΕΚ να θωρακίσει για τα καλά τα μετόπισθεν και εκτέλεσε άψογα τον ρόλο του.
Γκάλο: Αγωνίστηκε πολύ λίγο για να κριθεί
Πέκχαρτ: Αγωνίστηκε πολύ λίγο για να κριθέι

ΠΑΟΚ

Μπρκιτς
Έχει αγωνιστεί σε μόλις τέσσερις αγώνες φέτος και αυτό φάνηκε σε αρκετά σημεία του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο κάνει άστοχη έξοδο που δεν εκμετάλλευτηκε ο Μπακασέτας ενω οι περισσότερες προσπάθειες του ήταν ετεροχρονισμενες

Λέοβατς
Εξαιρετικός στα ανασταλτικά του καθήκοντα, εξαφάνισε τον Μπακασέτα στο πρώτο ημίχρονο και δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο δεύτερο. Έχει και μια καλή επιθετική προσπάθεια με τη σέντρα του στον Χαρίση η οποία όμως δεν κατέληξε σε γκολ

Μαλεζάς
Του ανατέθηκε ο ρόλος να εξουδετέρωσει τον Αραούχο και το κατάφερε σε ένα πολύ σημαντικό βαθμό. Δεν τον άφησε στιγμή να βρει τον χώρο που ήθελε ακόμα και πολύ μακριά από την περιοχή και έχει κάνει γενικά ένα πολύ καλό παιχνίδι.

Κρέσπο
Πολύ κακό παιχνίδι από τον κεντρικό αμυντικό του ΠΑΟΚ. Έχει κάνει το χέρι στο πέναλτι της ΑΕΚ, μαρκάρει με τα μάτια τον Μπακάσέτα στη φάση του γκολ και συνολικά έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό.

Μάτος
Τον ταλαιπώρησε αρκετά ο Χριστοδουλοπουλος στο πρώτο ημίχρονο ενώ από την μεριά του προέρχεται και το πέναλτι αλλά και το γκολ της ΑΕΚ.  Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε η απόδοση του ενώ βρήκε χώρο και για κάποιες προωθήσεις χωρίς ωστόσο οι σέντρες του να έχουν αποτέλεσμα

Κάνιας
Ανέλαβε να εξουδετέρωσει τον Μάνταλο και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο το πέτυχε σε ολοκληρωτικό βαθμό. Μοίρασε αρκετές... κλωτσιές, εκνεύρισε τον αρχηγό της ΑΕΚ ο οποίος πήρε και κάρτα και γενικότερα εκοψε την ΑΕΚ στα δύο αποεικνύοντας πως είναι ένα από τα καλύτερα αμυντικά χαφ του πρωταθλήματος.

Τσίμιροτ
Έχασε την μάχη του κέντρου στο πρώτο ημίχρονο και δεν βοήθησε σε καμία περίπτωση την ομάδα του επιθετικά. Αρκετα νωχελική εμφάνιση από τον μέσο του ΠΑΟΚ που σίγουρα φέρει αρκετά μεγάλη ευθύνη για την κακή εικόνα της ομάδας του στη σημερινή αναμέτρηση.

Κάμπος:
Αντικαταστάθηκε αναγκαστικά στο πρώτο ημίχρονο λόγω τραυματισμού. Μέχρι εκείνο το σημείο πάντως δεν είχε καταφέρει να φανεί απειλητικός από την πλευρά του με τον Ντίντακ να τον αντιμετωπίζει αποτελεσματικά.

Μπίσεσβαρ:
Ήταν ο μόνος από πλευράς ΠΑΟΚ που είχε όρεξη να δημιουργήσει παιχνίδι, το έκανε όμως με λανθασμένο τρόπο. Έψαξε κυρίως τον Πρίγιοβιτς με μακρινές μπαλιές ενώ υστέρησε στην τελική προσπάθεια.

Πρίγιοβιτς:
Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματικά ανύπαρκτος στον αγωνιστικό χώρο αδυνατώντας να κάνει αισθητή την παρουσία του στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Στο δεύτερο ημίχρονο γέμισε την περιοχή , είχε καλές τοποθετήσεις μέσα σε αυτην όμως οι συμπαίκτες του δεν τον βρήκαν σε καμία τους σέντρα.Γενικά, κινήθηκε σε πολύ ρηχά νερα για ένα ακόμα παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ.

Αλλαγές:
Πέλκας: Μπήκε στη θέση του Τσίμιροτ χωρίς να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία
Κουλούρης: Μπήκε πολύ αργά στο παιχνίδι και δεν μπορεί να κριθεί
Ενρίκε: Μπήκε από νωρίς στο παιχνίδι στη θέση του τραυματία Κάμπος και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να προβληματίσει τον Ντίντακ Βίλα.
  • Επιμέλεια: Γιάννης Μαργαρώνης