27/11/2017 - 00:20

"Άλμα" τίτλου στο Μονακό για την Παρί Σεν Ζερμέν

Όλα δείχνουν πως η κυριαρχία της Μονακό στη Ligue 1 είχε διάρκεια μόλις... μίας σεζόν, αφού η Παρί Σεν Ζερμέν φαίνεται κάτι περισσότερο από έτοιμη να επανακτήσει τα σκήπτρα τη φετινή σεζόν.

Αυτό ήρθε να επιβεβαιώσει και η αποψινή αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στο Πριγκιπάτο, όπου οι Παριζιάνοι κέρδισαν την ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ πολύ ευκολότερα απ' όσο δείχνει το τελικό 2-1.

Κιλιάν Εμπαπέ και Γιούλιαν Ντράξλερ απέτυχαν να βρούνε δίχτυα σε δύο μεγάλες ευκαιρίες νωρίς στο παιχνίδι, αλλά στο 19' ο Έντινσον Καβάνι δεν συγχώρεσε (0-1).

Ο Αλφόνς Αρεολά παρέμεινε "θεατής" στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ενώ το δεύτερο 45λεπτο άρχισε με ευκαιρία, δοκάρι του Νεϊμάρ και γκολ. Ο Αλμαμί Τουρέ "γκρέμισε" τον Νεϊμάρ που έμπαινε στην περιοχή, ο Βραζιλιάνος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έγραψε το 2-0 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Σταδιακά, οι Μονεγάσκοι ανέβαζαν την πίεσή τους προς την Παρί, δίχως ωστόσο να βρουν αξιόλογες στιγμές. Ο Ζοάο Μοουτίνιο μείωσε σε 1-2 στο 81' με τη βοήθεια της τύχης, αλλά στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κινδύνους μπροστά στην παριζιάνικη εστία.

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Τουρέ, Γκλικ, Ζέμερσον, Ράτζι (62' Λόπες), Ζόρζε, Φαμπίνιο, Τίλεμανς (67' Γκεζάλ), Μοουτίνιο, Μπαλντέ (79' Σιντιμπέ), Φαλκάο.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Αρεολά, Άλβες, Μαρκίνιος, Σίλβα, Κιρζαβά (69' Γιούρι), Βεράτι, Ραμπιό, Ντράξλερ (82' Παστόρε), Εμπαπέ, Καβάνι (82' Ντι Μαρία), Νεϊμάρ.