13/01/2018 - 16:38

Διέσυρε με «εξάρα» την Λας Πάλμας η Χιρόνα! (vid)

Τεράστια εμφάνιση από την Χιρόνα, η οποία διέσυρε τη Λας Πάλμας με 6-0 και «βούλιαξε» την ομάδα των Κανάριων Νήσων στην τελευταία θέση της La Liga.

Την συντριβή γνώρισε στο «Montilivi» η Λας Πάλμας από την Χιρόνα με 6-0.

Η ομάδα των Κανάριων Νήσων ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι πολύ κακή και με την ήττα αυτή, έπεσε στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος, εν αντιθέσει με την Χιρόνα, που ανέβηκε στη μέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς (στο +11 από την επικίνδυνη ζώνη).

Με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου κανείς δεν περίμενε αυτό που θα συνέβαινε στη συνέχεια, καθώς στο 45’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με 1-0, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στουάνι. Στο δεύτερο μέρος όμως, η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν «πετούσε» φωτιές, με την άμυνα της Λας Πάλμας να μην μπορεί να κάνει τίποτα, για να αποσοβήσει τα γκολ που δεχόταν.

Στο 57’ ο Ολούνγκα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, επτά λεπτά αργότερα ο Μπόρχα Γκαρθία ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ, στο 70’ ξανά ο Ολούνγκα έδωσε περισσότερο θρίαμβο στην νίκη, ενώ στο 74’ ο Πορτού μπήκε και αυτός στον πίνακα των σκόρερ. Τον επίλογο του ματς (6-0) έγραψε στο 79’ ο Κενυάτης επιθετικός, πετυχαίνοντας με κοντινή κεφαλιά το χατ-τρικ.