19/02/2018 - 00:20

Πεντάρα της Ρεάλ με ανατροπή κόντρα στη Μπέτις (vid)

Με το εμφατικό 5-3 η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με ανατροπή στην Ανδαλουσία κόντρα στη Μπέτις! Φόβοι για τον Μαρσέλο που τραυματίστηκε στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης.

Φαίνεται πως τείνει να της γίνει…. συνήθειο της Ρεάλ Μαδρίτης να ανατρέπει το εις βάρος της σκορ, καθώς μετά την ανατροπή στο Μπερναμπέου για το Champions League κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν (3-1), έφερε «τούμπα» το ματς και απέναντι στη Μπέτις!

Στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» ο Ζινεντίν Ζιντάν είδε τον Μαρσέλο να αποχωρεί τραυματίας στο 30' και υπάρχει φόβος ότι δεν θα προλάβει τη ρεβάνς στο Παρίσι (6/3).

Οι «μερένγκες» σε ένα πολύ ανοικτό παιχνίδι, όπου είχαν πολλά λάθη στην άμυνα, προηγήθηκαν με κεφαλιά του Ασένσιο από δύσκολη επέμβαση του Αδάν στον «κεραυνό» του Κριστιάνο Ρονάλντο. Οι Ανδαλουσιάνοι όμως γύρισαν το ματς σε τέσσερα λεπτά με την κεφαλιά του Μαντί (34') και το αυτογκόλ του Νάτσο (38') στο σουτ του Ζούνιορ. Παρότι βρισκόταν στην ανάπαυλα πίσω στο σκορ, στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ μπήκε ορεξάτη και πέτυχε τρία γκολ σε ένα 15λεπτο. Αρχικά ισοφάρισε με την κεφαλιά του Σέρχιο Ράμος (50') και ακολούθησε η τρομερή ατομική ενέργεια του Καρβαχάλ που πέρασε τρεις αντιπάλους και μοίρασε στον Ασένσιο, ο οποίος με ωραίο τελείωμα έκανε την ανατροπή (59').

Στο 65' ντρίμπλα του Κριστιάνο και 4-2, με τον Πορτογάλο να πετυχαίνει το δωδέκατο γκολ στο πρωτάθλημα και το 26ο στη σεζόν. Η Μπέτις κατάφερε να μειώσει ξανά με πλασέ του Σέρχιο Λεόν (85') και να… αγχώσει τη ομάδα του Ζιντάν, αλλά ο Μπενζεμά, ο οποίος είχε περάσει στη θέση του Ρονάλντο, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έγραψε τον επίλογο του ματς (92') με 4-3.

Πλέον, η Ρεάλ, η οποία έχει και ματς λιγότερο, είναι στο -1 από την 3η Βαλένθια και στο +6 από την 5η Σεβίλλη.