19/06/2018 - 22:49

Σαν σε προπόνηση η Ρωσία

Συνεχίζοντας τις εξαιρετικές της εμφανίσεις, η Ρωσία νίκησε εύκολα με 3-1 την Αίγυπτο και έγινε η πρώτη ομάδα που αγκάλιασε την πρόκριση στην νοκ άουτ φάση του μουντιάλ. Από την άλλη πλευρά η Αίγυπτος υπέστη την δεύτερη της ήττα και ουσιαστικά αποκλείστηκε από το παγκόσμιο κύπελλο.

Ορεξάτα μπήκε στον αγωνιστικό η διοργανώτρια Ρωσία η οποία έβγαλε ταχύτητα και ενέργεια στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως η Αίγυπτος ήταν αυτή που έχασε την πρώτη ευκαιρία στο ματς.

Στο 10' ο Τρεζεγκέ έκανε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ακινφέφ

Έξι λεπτά αργότερα, ο Τρεζεγκέ έφτασε μια ανάσα από το γκολ, αφού πάτησε περιοχή έκανε το φαλτσαριστό σουτ όμως η μπάλα πέρασε δίπλα αριστερό δοκάρι του Ρώσου τερματοφύλακα.

Η απάντηση της Ρωσίας ήρθε στο 19' με τον ο οποίος δοκίμασε το πόδι του λίγο έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από την εστία του Ελ Σενάουι

Οι Ρώσοι συνέχιζαν να πιέζουν για το γκολ, κυρίως με σέντρες από τα πλάγια όμως η ομάδα του Κούπερ ήταν εξαιρετική στο ψηλό παιχνίδι.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό, όμως οι ομάδες έκαναν πολλά λάθη και σε συνδυασμό με το κακό παιχνίδι των ρώσων με πολλές σέντρες, δεν μπορούσε να γίνει κάποια μεγάλη φάση.

Η Αίγυπτος ανέβασε ρυθμό, άρχισε να βγαίνει από την περιοχή της, όμως ούτε αυτή, ούτε η Ρωσία μπορούσε να κάνει κάποια ευκαιρία ώστε να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Ήταν σαν οι δύο ομάδες να θέλουν να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο 41' ο Σαλάχ έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία, όταν η μπάλα έφτασε στα πόδια, ο παίχτης της Λίβερπουλ έκανε το σουτ χωρίς όμως να έχει καλή οπτική επαφή με το τέρμα, με την μπάλα να φεύγει άουτ χωρίς να ανυσηχεί ιδιαίτερα τον Ακινφέφ

Η Ρώσοι μπήαν φορτσάτοι στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 46' κατάφεραν και προηγήθηκαν. Ο Ζόμπιν έκανε το σουτ “τζούφιο” έξω από την περιοχή, το οποίο φαινόταν εντελώς ακίνδυνο, όμως για καλή του τύχη, ο Φατχί έκανε “τσαφ” στην προσπαθειά του να διώξει στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ελ Σενάουι.

To γκολ έκοψε τα πόδια των Αιγύπτιων που έδειχναν να τα έχουν χαμένα, με την Ρωσία να ελέγχει το ρυθμό. Μετά από δέκα λεπτά, η ομάδα του Κούπερ, απείλησε με τον Σαλάχ ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και με καλές προυποθέσεις όμως η μπάλα κόντραρε και ακτέληξε κόρνερ.

Η Ρωσία όμως που πάταγε καλύτερα στο γήπεδο, έκανε δύο τα τερματά της. Σε μια υποδειγματική ομαδική επίθεση, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Τσερίσεφ που δεν είχε πρόβλημα να πλασάρει σωστά και να κάνει το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Η Αίγυπτος είχε πελαγώσει, η Ρωσία πέταγε φωτιές και ένα λεπτό αργότερα σκόραρε ξανά με τον Tζιούμπα, ο οποίος μετά από εκτέλεση φάουλ στο κέντρο του γηπέδου, κατέβασε υπέροχα με το στήθος, άδειασε τον Χεγκάζι και με μαγικό πλασέ έκανε το 3-0. Η Αίγυπτος δεν ήξερα που πατάει και που βρίσκεται.

H Αίγυτπος στο 73' βρήκε σημάδι ανάκαμψεις με τον Σαλάχ να κερδίζει πέναλτι και να το εκτελεί εύστοχα ο ίδιος, αφού πρώτα φίλησε την μπάλα.

Οι Αιγύπτιοι ανέβασαν ρυθμό αργά βέβαια πίεζαν τους αντιπάλους τους και φωνάζουν για πέναλτι στο 80' με τον διαιτητή όμως να μην κοιτάει το VAR και να συνεχίζει κανονικά το παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα ενώ είχαν την κατοχή δεν μπορούσαν να διασπάσουν την Ρωσική άμυνα. Στο 88' ο Σαλάχ βρέθηκε σε θέση βολής όμως το σουτ του έφυγε απελπιστικά άουτ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΡΩΣΙΑ (Στάνισλαβ Τσερτσέσοβ): Ακινφέεβ - Φερνάντες, Κουτέποβ, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόβ – Ζόμπνιν, Γκαζίνσκι - Σαμέντοβ, Γκολόβιν, Τσερίσεβ - Τζιούμπα.

ΑΙΓΥΠΤΟΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Ελ Σενάουι - Φατχί, Γκαμπρ, Χεγκάζι, Αμπντέλ-Σαφί - Χαμέντ, Ελνένι - Τρεζεγκέ, Αμπντάλα, Σαλάχ - Μοχσέν.