25/06/2018 - 23:08

Πρόκριση με πολύ άγχος για την Πορτογαλία

Η Πορτογαλία βρέθηκε ενώπιον ακόμη και αποκλεισμού, αλλά τελικά ο βαθμός της ισοπαλίας (1-1) αποδείχθηκε «χρυσός», με τους Ίβηρες να παίρνουν την πρόκριση στους «16» ως δεύτεροι του Β' ομίλου, που τους στέλνει πάνω στην Ουρουγουάη (1η Α' ομίλου).

Στην αναμέτρηση της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής στο Σάρανσκ, ο Κουαρέσμα άνοιξε για την Πορτογαλία το σκορ στο 45΄ και έγινε ο γηραιότερος παίκτης που βρίσκει δίχτυα στο πρώτο του Παγκόσμιο Κύπελλο (34χρ, 272 ημερών), παίρνοντας το... χρίσμα από τον Γιάχια Γκολμοχαμαντί, όταν είχε σκοράρει για το Ιράν απέναντι στο Μεξικό το 2006 (35χρ,, 84 ημερών).

Ωστόσο ο επιθετικός του Ολυμπιακού, Καρίμ Ανσαριφάρντ, έβαλε «φωτιά» στο παιχνίδι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφαρίζοντας σε 1-1, ενώ ο Ταρεμί αστόχησε στο επόμενο λεπτό για το γκολ που θα έστελνε το Ιράν στους «16». Να σημειωθεί ότι στο 53΄ ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε αστοχήσει σε πένταλτι για την Πορτογαλία.

Γήπεδο: Mordovia Arena

Διαιτητής: Ενρίκε Κάσερες (ΠΑΡ. Βοηθοί: Εδουάδο Καρντόσο (ΠΑΡ), Χουάν Θορίγια (ΠΑΡ). 4ος: Μεχντί Σαρίφ ΑΜπίντ (ΑΛΓ). VAR: Μασιμιλιάνο Ιράτι (ΙΤΑ), Ερνάν Μαϊντάνα (ΑΡΓ), Χέρι Βάργκας (ΒΟΛ), Πάολο Βαλέρι (ΙΤΑ)

Ως το 90+2’ η Πορτογαλία βρισκόταν στην κρυφή του ομίλου ωστόσο λίγο έλειψε να αποκλειστεί από το Ιράν. Η ομάδα του Σάντος έμεινε τελικά στο 1-1 με τους Ασιάτες, τερμάτισε στη 2η θέση και πάει να αντιμετωπίσει την Ουρουγουάη στη φάση των «16».

Η Πορτογαλία επικράτησε με 1-0 του Ιράν με γκολ του Κουαρέσμα που βάζει υποψηφιότητα για το κορυφαίο του Μουντιάλ, καθάρισε την 1η θέση και παίζει με τη Ρωσία στους «16».

Στο 3ο λεπτό ο Ρονάλντο από πλάγια θέση έκανε το σουτ αλλά ο Μπεϊρανβάντ μπλόκαρε, ενώ στο 9’ μετά από μπέρδεμα στην άμυνα του Ιράν, ο Μάριο πλάσαρε εκτός περιοχής αλλά αστόχησε με την εστία να είναι κενή. Στο 34’ μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά, ο Εζατολάχι πήρε την κεφαλιά αλλά ο Πατρίσιο μπλόκαρε και στο 45’ ο Κουαρέσμα άλλα με τον Σίλβα και με μαγικό σουτ με το εξωτερικό φάλτσο έκανε το 0-1.

Στο 51’ ο Ρονάλντο κέρδισε πέναλτι μετά και από VAR, το εκτέλεσε ο ίδιος αλλά ο Μπεϊρανβάντ έσωσε. Στο 72’ το σουτ του Γκοντός πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 90+2’ το Ιράν κέρδισε πέναλτι μετά από χρήση VARκαι ο Ανσαριφάρντ από τα 11 μέτρα έκανε το 1-1. Μάλιστα στο 90+4’ μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Ταρεμί που από κοντά έστειλε λίγο έξω την μπάλα.

ΙΡΑΝ (Κεϊρός): Μπεϊρανβάντ, Χατζισαφί (56’ Μοχαμαντί), Εζατολάχι (76’ Ανσαριφάρντ), Αμίρι, Πουραλιγκαντζί, Εμπραχίμι, Τζαχανμπάκς (70’ Γκοντός), Αζμούν, Χοσεΐνι, Ρεζαεϊάν, Ταρεμί.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Σάντος): Πατρίσιο, Πέπε, Γκερέιρο, Φοντέ, Σέντρικ, Αντριέν Σίλβα, Καρβάλιο, Ζοάο Μάριο (84’ Μουτίνιο), Κουαρέσμα (70’ Μπερνάρντο Σίλβα), Ρονάλντο, Αντρέ Σίλβα (90+6’ Γουέδες)