28/06/2018 - 23:19

«Αντίο» με νίκη γοήτρου η Τυνησία

Με ανατροπή και νίκη γοήτρου αποχαιρετά η Τυνησία το Μουντιάλ της Ρωσίας.

Η ομάδα του Ναμπίλ Μααλούλ επικράτησε με 2-1 του Παναμά, παρά το γεγονός ότι στο 33΄ είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του Μεριά. Στην επανάληψη η Τυνησία ανέβασε ταχύτητα, πίεσε και με τους Μπεν Γιουσέφ (51΄) και Καζρί (66΄) να βρίσκουν δίχτυα ολοκλήρωσε την ανατροπή και πανηγύρισε τη μοναδική νίκη της στη διοργάνωση, τερματίζοντας στην τρίτη θέση του 7ου ομίλου.

Στον αντίποδα, ο Παναμάς ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση, με τρεις ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

ΠΑΝΑΜΑΣ-ΤΥΝΗΣΙΑ: 1-2

Γήπεδο: Mordovia Arena

Διαιτητής: Ναουάφ Σκουράλα (ΜΠΑ). Βοηθοί: Γιασέρ Τουλεφάτ (ΜΠΑ), Ταλέμπ Αλ Μαρί (ΚΑΤ). 4ος: Μεχντί Αμπίντ Σαρίφ (ΑΛΓ). VAR: Τιάγκο Μάρτινς (ΠΟΡ), Μάρβιν Τορεντέρα (ΜΑΞ), Αμπντουλραχμάν Αλ Γιασίμ (ΚΑΤ), Σάντρο Ρίτσι (ΒΡΑ).

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από ένα αυτογκόλ, ωστόσο η Τυνησία κέρδισε τον Παναμά με 2-1 και αποχωρεί από το Μουντιάλ με τρεις βαθμούς. Το απόλυτο μηδέν για τον Παναμά που ήταν ίσως η χειρότερη ομάδα του τουρνουά. Νίκη μετά από 40 χρόνια σε Μουντιάλ για την Τυνησία!

Στο 7ο λεπτό ο Σλιτί από αριστερά έκανε φοβερή ενέργεια και σέντρα αλλά ο Μπεν Γιουσέφ δεν βρήκε σωστά, ενώ στο 20’ ο Μπεντουί πήρε την κεφαλιά και ο Πενέδο έπεσε στη γωνία του κι έσωσε. Και στο 34’ ο Μαθλουθί είπε όχι σε σουτ του Τόρες αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Ροντρίγκες έκανε νέο μακρινό σουτ, η μπάλα άλλαξε πορεία στον Μεριά και κατέληξε στα δίχτυα της Τυνησίας για το 1-0. Στο 39’ ο Χανταντί έβγαλε όμορφη σέντρα από αριστερά και ο Μπεν Γιουσέφ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 41΄η Τυνησία έβγαλε όμορφη αντεπίθεση αλλά ο Καζρί από ιδανική θέση σούταρε ψηλά άουτ.

Και στο 45+1’ ο Πενέδο έσωσε μετά από σουτ του Καζρί και στη συνέχεια η άμυνα του Παναμά πρόλαβε προ του Μπεν Γιουσέφ.

Η Τυνησία μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 51’ Σλιτί έδωσε κάθετα στον Καζρί, εκείνος έβγαλε όμορφα από δεξιά και ο Μπεν Γιουσέφ από κοντά πλάσαρε για το 1-1.

Στο 53’ ο Μπεν Γιουσέφ βρέθηκε ξανά μόνος με τον Πενέδο αλλά πλάσαρε πάνω του και στο 62’ ο κίπερ του Παναμά μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Καζρί από δεξιά. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μαθλουθί έκανε κακή έξοδο αλλά στη συνέχεια έσωσε μετά από σουτ του Μπαρκένας και στο 65’ ο Χαντάντι από αριστερά έβγαλε τη σέντρα και ο Καζρί σε κενή εστία πλασάρε για το 1-2. Στο 73΄ο Παναμάς σκόραρε με όμορφο σουτ του Τεχάδα αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως επιθετικό φάουλ,

ΠΑΝΑΜΑΣ (Γκόμες): Πενέδο, Εσκομπάρ, Ρ.Τόρες (56’ Τεχάδα), Μασάδο, Οβάγιε, Γκόμες, Μπαρκένας, Αβίλα (81’ Αρόγιο), Γοδόι, Ροντρίγκες, Γκ.Τόρες (46’ Κάμινγκς)

ΤΥΝΗΣΙΑ (Μααλούλ): Μαθλουθί, Μεριά, Χανταντί, Νάγκες, Μπεντουί, Σασί (46’ Μπαντρί), Σκιρί, Φ.Μπεν Γιουσέφ, Καζρί (Σραρφί), Σλιτί (77’ Καλίλ), Τσαλελί