ΒΟΛΕΪ

«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στη Volleyleague.
Δευτέρα, 09 Σεπτεμβρίου 2019 02:08

«Βασίλισσα» ξανά η Σερβία

Η Σερβία διατήρησε τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης στο γυναικείο βόλεϊ, καθώς μετά από έναν δραματικό τελικό επικράτησε της Τουρκίας
Δευτέρα, 08 Ιουλίου 2019 14:40

Ανακοίνωσε Ασπιώτη ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ανακοίνωσε κι επίσημα την έναρξη της συνεργασίας του με τον Αναστάσιο Ασπιώτη, με τον Έλληνα διαγώνιο να υπογράφει το συμβόλαιο του με τους Πειραιώτες.
Παρασκευή, 14 Ιουνίου 2019 16:23

Υπέγραψε η Κακουράτου στον Ολυμπιακό

Στο δυναμικό της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του Ολυμπιακού ανήκει από σήμερα (14/06) η Ξένια Κακουράτου.
Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ θέλει δύο ακόμη νίκες προκειμένου να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος.
Σάββατο, 13 Απριλίου 2019 22:07

Εύκολα το 1-0 με Κηφισιά ο ΠΑΟΚ

Οι Ασπρόμαυροι επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ της Κηφισιάς και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στους τελικούς της Volleyleague.
Κυριακή, 07 Απριλίου 2019 00:52

Ένατο σερί κύπελλο ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το τρόπαιο του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών, αφού στον τελικό του φάιναλ φορ που έγνε στις Σέρρες επικράτησε 3-1 του ΑΟ Θήρας.
Σάββατο, 06 Απριλίου 2019 20:50

Στους ημιτελικούς με sweep ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 ((12-25, 20-25, 19-25) την ΑΕΚ στο γυμναστήριο του Μετς και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στα ημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α1 ανδρών, αφού σημείωσε την 2η νίκη στα μεταξύ τους παιχνίδια
Οι Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο τουρνουά τριών αστέρων της FIVB στο Σίδνεϊ και επιστρέφουν στην Ελλάδα με την 5η θέση και συγκομιδή 360 βαθμών.
Την απευθείας πρόκριση τους στις 16 καλύτερες ομάδες του τουρνουά τριών αστέρων της παγκόσμιας ομοσπονδίας βόλεϊ (FIVB) στο Σίδνεϊ πήραν οι Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη (Νο 27).
Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό του τουρνουά τριών αστέρων στο Σίδνεϊ έκαναν οι Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη (Νο8).
Την Τρεντίνο αντιμετωπίζει σήμερα (5/3, 21:30) ο Ολυμπιακός στην έδρα της, στη ρεβάνς του πρώτου ημιτελικού που είχε διεξαχθεί στο «Μελίνα Μερκούρη».
ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός και Ηρακλής-ΑΟ Φοίνικας Σύρου είναι οι δύο ημιτελικοί του final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας ανδρών, μετά την κλήρωση που πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της Ομοσπονδίας.
Σάββατο, 16 Φεβρουαρίου 2019 22:59

«Απαγορευτικό» Παμβοχαϊκού στον ΠΑΟΚ

Πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή του την τρέχουσα σεζόν, ο Παμβοχαϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ στο Βραχάτι 3-1 και υποχρέωσε τον «Δικέφαλο» στην τρίτη εφετινή ήττα στο πρωτάθλημα και πρώτη στη Βόχα μετά από τρία χρόνια.
Τετάρτη, 06 Φεβρουαρίου 2019 21:05

Εμφατική πρόκριση ο Παναθηναϊκός

Λίγες ημέρες μετά τη νίκη του στο πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός νίκησε και πάλι με «καθαρό» σκορ 3-0 (18-25, 20-25, 24-26) την ΑΕΚ, αυτή την φορά εκτός έδρας και πέρασε πανηγυρικά στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας.
Ο Παναθηναϊκός ήταν εκπληκτικός και νίκησε την ΑΕΚ με 3-0 σετ για την Volley League. Το ματς σημαδεύτηκε από την κίνηση ενός οπαδού των “πρασίνων”, που εκτόξευσε έναν αναπτήρα κατά του Σαλαφζούν της Ένωσης.
Το ντέρμπι της ΑΕΚ και με τον Παναθηναϊκό ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της φάσης των «16» του κυπέλλου βόλεϊ ανδρών, η κλήρωση της οποίας έγινε το μεσημέρι, στα γραφεία της ΕΟΠΕ.
Τετάρτη, 23 Ιανουαρίου 2019 20:33

Αγκαλιά με το Λιγκ Καπ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ επί του Φοίνικα Σύρου με 3-1 και απέκτησε πολύ σοβαρό προβάδισμα για τον επαναληπτικό αγώνα, ευρισκόμενος ένα βήμα πριν από την κατάκτηση ενός ακόμα τίτλου.
Πέμπτη, 17 Ιανουαρίου 2019 20:56

Στα προημιτελικά του CEV Cup ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στα προημιτελικά του CEV Cup με δύο νίκες επί της Μπουγιουκσεχίρ, αμφότερες με 3-1 σετ.
Η Εθνική Ανδρών έχει εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Βόλεϊ, ωστόσο συνέχισε την αήττητη πορεία της, στα προκριματικά, επικρατώντας 3-0 σετ της Σουηδίας, με την ομάδα του Ανδρεόπουλου να φτάνει τις πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες.
Παρασκευή, 28 Δεκεμβρίου 2018 16:34

Επέστρεψε στον Ολυμπιακό ο Αλεξίεφ

Ο Ολυμπιακός ανακοίνωσε με κάθε επισημότητα την επιστροφή του Τόντορ Αλεξίεφ στο λιμάνι.
Τετάρτη, 19 Δεκεμβρίου 2018 22:25

Νίκησε στη Φινλανδία ο ΑΟ Θήρας

Το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στα προημιτελικά του Challenge Cup έκανε ο ΑΟ Θήρας, που νίκησε με 3-1 σετ στη Φινλανδία την Πόλκι Κούσαμο και θέλει δύο σετ στον επαναληπτικό στις Κυκλάδες (22/1, 19:30) για την πρόκριση. Εφόσον προκριθούν, οι Σαντορινιές θα αντιμετωπίσουν στην οκτάδα το νικητή του ζευγαριού Αϊδίνιο (Τουρκία) - Οστάνδη (Βέλγιο).
Πολύ κοντά στην πρόκριση στα προημιτελικά του CEV Cup βρίσκεται η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στην Κωνσταντινούπολη 3-1 σετ της BBSK, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «16» της διοργάνωσης, και πλέον απέκτησαν σαφές προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στου Ρέντη, στις 17 Ιανουαρίου.
Σάββατο, 15 Δεκεμβρίου 2018 19:08

Με κεκτημένη ταχύτητα!

Δεύτερη νίκη σε λίγες μέρες για τον Ολυμπιακό επί του ΠΑΟΚ, καθώς μετά το 3-1 στον ημιτελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς» στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», οι ερυθρόλευκοι έφυγαν νικητές και από την Πυλαία για τη 10η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.
Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε νικητής στο «θρίλερ» της ημέρας, καθώς επιβλήθηκε του Φοίνικα Σύρου στην Κυψέλη με 3-2 στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής, που είχε συνεχείς ανατροπές.
Σάββατο, 08 Δεκεμβρίου 2018 22:20

Με άνεση ο ΑΟ Θήρας

Στο σχεδόν κατάμεστο κλειστό ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης ο ΑΟ Θήρας χρειάστηκε 79 λεπτά για να νικήσει 3-0 σετ (25-8, 25-20, 25-23) την Θέτιδα Βούλας στην 8η αγωνιστική της Volleyleague.
Τετάρτη, 05 Δεκεμβρίου 2018 19:56

Όταν ο Φοιρός ήταν… βολεϊμπολίστας (pic)

Στα εφηβικά του χρόνια, έχοντας συμπαίκτη μάλιστα τον Κώστα Χαριτωνίδη.
Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «32» του CEV Cup έκανε η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, επικρατώντας με 3-0 σετ της Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ από τη Λευκορωσία στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.
Ο Πέτρος Μαντούβαλος θα είναι ο νέος πρόεδρος στο τμήμα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού, όπως ανακοινώθηκε σε συνέντευξη Τύπου του Ερασιτέχνη.
Κυριακή, 11 Νοεμβρίου 2018 14:05

«Θρίλερ» οι αγώνες στην Α1 Ανδρών

Στα πέντε σετ (3-2) κρίθηκαν και οι τρεις σημερινές αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών!
Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τη Φρανκφούρτη με 3-0 στο PAOK Sport Arena, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων, για μια θέση στον Ά όμιλο του Champions League.
Με ανακοίνωση που έχει αποδέκτη τον υφυπουργό Αθλητισμού, ο Ερασιτέχνης Παναθηναϊκός ζητεί από τον Γιώργο Βασιλειάδη να ενεργήσει έτσι ώστε να υποχρεώσει Ομοσπονδία και Λίγκα να ορίσουν επανάληψη του αγώνα με τον Ολυμπιακό από το επίμαχο σημείο, με επιχείρημα ότι υπάρχει η συναίνεση των δύο «αιωνίων».
Πέμπτη, 25 Οκτωβρίου 2018 04:13

Βήμα πρόκρισης για ΠΑΟΚ

Με επιβλητική εμφάνιση στα δύο πρώτα σετ, ο ΠΑΟΚ υπέταξε σήμερα στο PAOK Sports Arena, στην πρώτη αναμέτρηση για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League, την BBSK Κωνσταντινούπολης με 3-2 σετ.
Συνέχεια στις εκατέρωθεν ανακοινώσεις από τα τμήματα βόλεϊ που διατηρούν ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός, σημειώθηκε σήμερα, με αφορμή όσα συνέβησαν στο χθεσινό ντέρμπι των «αιωνίων», που έληξε με νίκη 3-2 των «ερυθρόλευκων».
Ο Παναθηναϊκός διαμαρτύρεται για αλλοίωση αποτελέσματος στο ντέρμπι του βόλεϊ κόντρα στον Ολυμπιακό, εξαιτίας μιας λανθασμένης απόφασης του διαιτητή σε κρίσιμο σημείο του τάι μπρέικ και από τον Α.Ο. εξέδωσαν οργισμένη ανακοίνωση προς του φορείς του αθλήματος.
Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, που κρίθηκε στον τελευταίο πόντο, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ μέσα στον "Τάφο του Ινδού" και πήρε μια σπουδαία νίκη για το φετινό πρωτάθλημα του βόλεϊ ανδρών. Φοβερά παράπονα για τη διαιτησία από τους "πράσινους".
Ο Ολυμπιακός απάντησε στις κατηγορίες του Παναθηναϊκού για τη διαιτησία του αγώνα της Κυψέλης, ανάμεσα στις δύο ομάδες για το πρωτάθλημα της Volley League και ζήτησε την επανάληψη του παιχνιδιού.
Πανηγυρική πρόκριση στο Β΄ προκριματικό γύρο του Champions League για τον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς υπερασπίστηκαν της έδρα τους με 3-0 σετ, απέναντι στην ουγγρική Κασνιμπάρσιτσα, στη ρεβάνς του Α' προκριματικού γύρου, και σε συνδυασμό με τη νίκη τους (3-2) στον πρώτο αγώνα «σφράγισαν» το «εισιτήριο» για τη συνέχεια της διοργάνωσης. Επόμενος αντίπαλος του ΠΑΟΚ η BBSK Κωνσταντινούπολης (23/10 στη Θεσσαλονίκη ο πρώτος αγώνας, 30/10 στην Κωνσταντινούπολη η ρεβάνς).
Με καθυστέρηση θα ξεκινήσει η φετινή Volleyleague ανδρών, όπως αποφάσισε η ΕΣΑΠ στη σημερινή συνεδρίαση.
Σάββατο, 06 Οκτωβρίου 2018 23:02

Με ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός

Ο Φοίνικας Σύρου αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό με το πολύ καλό σερβίς του και τον εντυπωσιακό Εβάντρο, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη με 3-1 σετ και εξσφάλισαν την πρόκριση τους στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ με πλεονέκτημα έδρας.